Goniec.pl Wiadomości Nie żyje Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, twórca muzyki m.in. do „Janosika” i „Czterdziestolatka”
TRICOLORS/East News

Nie żyje Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, twórca muzyki m.in. do „Janosika” i „Czterdziestolatka”

31 lipca 2021
Autor tekstu: Klaudia Bochenek

Rafał Trzaskowski przekazał informację o śmierci Jerzego Matuszkiewicza. Słynny twórca muzyki jazzowej, saksofonista, kompozytor muzyki do seriali i filmów z czasów PRL-u nie żyje.

Prezydent Warszawy znał Jerzego Matuszkiewicza bardzo dobrze. Był przyjacielem jego rodziców. Nic dziwnego, że mocno poruszyła go jego śmierć. Podobnie wielu Polakom będzie żal straty wybitnego twórcy: ścieżki muzyczne z „Janosika”, „Czterdziestolatka” czy też z „Jak rozpętałem II wojnę światową” nuciliśmy wszyscy.

Nie żyje Jerzy Matuszkiewicz

- Właśnie się dowiedziałem, że odszedł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Przyjaciel moich rodziców, mąż mojej mamy chrzestnej - zawsze uśmiechniętej Grażynki. Życzliwy i prostolinijny, uczył nas jeździć na nartach starym dostojnym stylem. Autorytet pokoleń muzyków, pionier polskiego jazzu, którym zaczął się parać tuż po wojnie, saksofonista, ale nade wszystko kompozytor muzyki filmowej - i to jakiej! - zaczął prezydent Warszawy.

- Ktoś mógł nie słyszeć o „Dudusiu”, ale kto nie słyszał muzyki do „Klossa”, „Czterdziestolatka”, „Wojny Domowej”, „Janosika”, „Jak Rozpętałem II Wojnę Światową”, „Życia na Gorąco”, „Alternatywy 4”. Moich ukochanych filmów dzieciństwa i młodości - „Podróży za Jeden Uśmiech”, „Zaklętych Rewirów” i dziesiątek innych. Czasem mam wrażenie, że prawie wszystkie znane nam filmowe szlagiery napisał właśnie On. Strasznie nam Ciebie Dudusiu będzie brakować - zakończył wpis Rafał Trzaskowski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jerzy Matuszkiewicz urodził się 10 kwietnia 1928 roku w Jaśle. Po perturbacjach po II wojnie światowej przeprowadził się do Krakowa i rzucił się w wir muzyki. Wcześniej uwielbiał słuchać grania swojego wuja Władysława, który uwielbiał szlagiery z lat 20. i 30. Jerzy Matuszkiewicz grał na klarnecie i saksofonie. Po przeprowadzce do Łodzi rozpoczął studia filmowe.

„Duduś” był autorem muzyki do takich kultowych produkcji jak „Alternatywy 4”, „Czterdziestolatek” „Czterdziestolatek 20 lat później”, „Dzieci z naszej szkoły”, „Janosik”, „Kapitan Sowa na tropie”, „Kolumbowie”, „Lato leśnych ludzi”, „Pan na Żuławach”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Przygody psa Cywila”, „Siedlisko”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Stawka większa niż życie”, „Śmieciarz”, „Wojna domowa”, „Życie na gorąco”, „Nie lubię poniedziałku”, „Poszukiwany, poszukiwana”.

Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele odznaczeń. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Aleksandra Kwaśniewskiego. W 2005 roku został odznaczony Srebrnym, a 8 lat później Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Został też mianowany na honorowego obywatela miasta Jasła, a w 2008 roku odebrał prestiżową statuetkę Złotego Fryderyka. W tym roku otrzymał Orła za osiągnięcia życia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Facebook

Obserwuj nas w
autor
Klaudia Bochenek

Wydawca portalu Goniec.pl W przeszłości zajmowała się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęca eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport