Goniec.pl
Iberion materiały własne

Iberion, materiały własne

Nie żyje Ivan Reitman. Był twórcą kultowych przebojów z "Pogromcami duchów" na czele

14 Lutego 2022

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

W wieku 75 lat odszedł legendarny hollywoodzki reżyser, Ivan Reitman. Jego filmy z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wciąż cieszą się ogromną popularnością i zyskały miano kultowych. Artysta zmarł we śnie.

Twórca miał w planach realizację drugiej części jednego ze swoich największych hitów. Niestety, nie dane mu będzie już jej wyreżyserować.

Piotr Molecki/East News

Sytuacja wokół Ukrainy. Andrzej Duda rozmawiał z premierem Kanady

CZYTAJ DALEJ

Ivan Reitman nie żyje

O śmierci jednego z najpopularniejszych reżyserów Hollywood poinformowała jego rodzina. Artysta zmarł w wieku 75 lat, we śnie. Na ten moment, przyczyna zgonu nie została podana do wiadomości publicznej.

Ivan Reitman był twórcą kinowych przebojów, które z miejsca zyskały miano kultowych i sympatię widzów na całym świecie. Jego dzieła wymieniane są dziś jako te, które zdefiniowały lata 80.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPrzyszły reżyser urodził się w 1946 r. na terenach ówczesnej Czechosłowacji. Gdy miał zaledwie 4 lata, jego rodzina wyemigrowała do Kanady, gdzie młody Reitman zdobywał edukację na Uniwersytecie McMaster w Hamilton.

Artysta debiutował w 1968 r. krótkometrażówką "Orientation", jednak drzwi do kariery otworzyły mu się dopiero pięć lat później, za sprawą komedio-horroru "Cannibal Girls". Producenci zafascynowani nieco dziwacznym, choć interesującym dziełem, dostrzegli talent reżyserski, który objawiał się w kolejnych dokonaniach Reitmana.

Nie tylko "Pogromcy duchów"

Reżyser szybko nawiązał współpracę z popularnym aktorem Billem Murrayem, która zaowocowała powstaniem "Pulpetów", "Szarży", a następnie jednego z najważniejszych przebojów lat 80., "Pogromców duchów".

Komedia science fiction zyskała ogromną popularność i przyniosła jej twórcom prawie 300 milionów dolarów zysku. Nic dziwnego, że Ivan Reitman z miejsca zatrudniony został do stworzenia jej kontynuacji, która ukazała się w 1989 r.

Twórca ma na swoim koncie również wiele innych świetnie przyjętych przez widownię i krytyków filmów takich jak "Gliniarz w przedszkolu", "Junior", czy "Sześć dni, siedem nocy". Wyreżyserował też popularną komedię "Bliźniacy" z Dannym DeVito i Arnoldem Schwarzennegerem w rolach głównych.

Jej sequel, pt. "Triplets" twórca planował na 2023 r., a produkcja miała rozpocząć się już wkrótce. Powrócić miała nawet oryginalna obsada, a dołączyć miał do niej Eddie Murphy. Nie wiadomo, czy w związku ze śmiercią Ivana Reitmana, projekt zostanie przejęty przez innego reżysera.

Ivan Reitman był ojcem trójki dzieci, a jego syn Jason z powodzeniem (czterokrotnie nominowany do Oscara) udał się w ślady swojego ojca. Stworzył nawet kontynuację "Pogromców duchów", która weszła na ekrany kin w 2021 r.

Argentyński serial "Zbuntowany anioł" okazał się wielkim przebojem na świecie, w tym również i w Polsce. Zapewnił też sławę Natalii Oreiro, która wcielała się w postać Milagros. / fot. AFP/East News

Bawiła i wzruszała Polaków w "Zbuntowanym aniele". Niebywałe, co robi dziś Natalia Oreiro

Natalia Oreiro rozkochała w sobie polskich widzów występami w "Zbuntowanym aniele". Sprawdziliśmy, jak potoczyły się dalsze losy gwiazdy i czym zajmuje się obecnie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy zdradzili prawdę o swoim małżeństwie

  • Elżbieta Romanowska ujawniła powody ostatnich problemów. Zachorował jej bliski

  • Zenek Martyniuk zabrał głos podczas koncertu. Chodzi o jego małżeństwo

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: rollingstone.com

Paweł SekmistrzAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Przez lata związany byłem z lokalnymi rozgłośniami radiowymi, gdzie udzielałem się jako prezenter i dziennikarz. Od 2020 r. pełniłem funkcję redaktora portali WTV i Wawa Info. Z wykształcenia jestem polonistą i filmoznawcą. Moje hobby to przede wszystkim kino - to dobre i to złe. Współpracuję z magazynem "Netfilm". Jestem szaleńczo zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pawel.sekmistrz@goniec.pl

Podobne artykuły

Sara James miała problemy. Przez rówieśników musiała zmienić szkołę

Gwiazdy

Sara James u Kuby Wojewódzkiego o problemach przez kolor skóry. "Zmieniłam szkołę" - szczere wyznanie wokalistki

Czytaj więcej >
EAST NEWS / TRICOLORS/East News

Gwiazdy

Anna Przybylska dorabiała u Zenka Martyniuka. Niewiele osób zna szczegóły tej historii

Czytaj więcej >
fot. Instagram @s_rozenek / Piotr Molecki/East News

Gwiazdy

Małgorzata Rozenek zaskoczyła wyznaniem o 16-letnim synu. Różni się od pozostałych członków rodziny

Czytaj więcej >
Netflix

Gwiazdy

Dziś w TV sportowe emocje i "Ojciec chrzestny". Co obejrzeć w środę?

Czytaj więcej >
Marianna Schreiber Piotr Molecki/East News

Gwiazdy

Marianna Schreiber rapuje na blokowisku o problemach polskiego społeczeństwa. Internauci byli bezlitośni

Czytaj więcej >
Adam Małysz ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Gwiazdy

Adam Małysz ma nowe zajęcie. O tym talencie słynnego skoczka niemal nikt nie wiedział

Czytaj więcej >