Nie żyje Adam Smelczyński
Polski Komitet Olimpijski przekazał wyjątkowo smutne informacje, nie żyje Adam Smelczyński, wybitny Polski strzelec. 90-letni były sportowiec miał na swoim koncie m.in. tytuł wicemistrza olimpijskiego.
Smelczyński wywalczył wicemistrzostwo na Olimpiadzie w Melbourne w 1956 roku. Jako strzelec startował w konkurencji strzelania do rzutków „trap”. Na olimpiadzie reprezentował nasz kraj sześciokrotnie.
Nie żyje Adam Smelczyński
Adam Smelczyński urodził się 14 września 1930 w Częstochowie, a z wykształcenia był lekarzem stomatologiem. Wybitny strzelec aż dwanaście razy zdobywał Mistrzostwo Polski, pierwsze w 1956 roku.
Był to również rok jego największego triumfu w całej karierze. Na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne Smelczyński zdobył dla Polski srebrny medal. Po latach sportowiec wciąż wspominał tę chwilę z wielką radością.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
- W Melbourne było cudownie. Sobota 1 grudnia 1956 roku do dziś pozostaje najpiękniejszym dniem w mojej wieloletniej karierze - mówił Smelczyński w wywiadzie dla „Przeglądu Sportowego” z 2020 roku.
Smelczyński sześciokrotnie startował w igrzyskach, jednak nigdy już nie powtórzył sukcesu z Melbourne. Ostatnie mistrzostwo kraju zdobył w 1976 roku i wówczas również po raz ostatni pojechał na Olimpiadę. W Montrealu zajął wówczas 6. miejsce.
W 2016 roku w życiu Adama Smelczyńskiego wydarzył się ogromny dramat. 85-letni wówczas wicemistrz olimpijski stracił obie nogi. Dla byłego sportowca był to ogromny cios.
- Lekarze ocenili wtedy, że jeśli nie obetną mi nóg, mogę pożyć najwyżej pół roku. Co miałem robić? Strasznie przeżyłem tę amputację, tak mnie los urządził - żalił się w wywiadzie Smelczyński.
Adam Smelczyński odszedł 5 lat później w wieku 90 lat. Kondolencje najbliższym zmarłego strzelca złożył za pomocą mediów społecznościowych m.in. Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.
-
„Ze smutkiem przyjęliśmy z Agatą wiadomość”. Andrzej Duda o śmierci Witolda Kieżuna
-
Nagranie zachowania kandydatki PiS po wyborach w Rzeszowie. W sieci wielka dyskusja
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Polski Komitet Olimpijski/Przegląd Sportowy