Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Podstawowe zasady zachowania podczas burzy. Warto wiedzieć
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 18.07.2021 19:16

Podstawowe zasady zachowania podczas burzy. Warto wiedzieć

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Unsplash.com/Max LaRochelle (zdjęcie ilustracyjne)

W ciągu ostatnich dni nad Polską przeszły bardzo groźne burze. Przypominamy podstawowe zasady, które mogą uratować życie podczas niebezpiecznych nawałnic. W przypadku wszelkich ekstremalnych sytuacji konieczne jest przede wszystkim stosowanie się do alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które wysyłane są drogą SMS-ową.

Groźne burze od kilku dni stwarzają niebezpieczne warunki i mnóstwo utrudnień na terenie niemal całego kraju. Strażacy w wielu powiatach zmagają się z powalonymi drzewami oraz podtopionymi ulicami oraz prywatnymi posesjami. Konieczne okazały się także ewakuacje obozów harcerskich.

W związku z burzami i intensywnymi opadami deszczu oraz gradu od kilku dni mieszkańcy różnych województw otrzymują SMS-y z ostrzeżeniami rozsyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W piątek i sobotę (16 i 17 lipca) szczególnie groźnie było w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Podstawowe zasady zachowania podczas burzy

W momencie, w których w pobliżu pojawiają się groźne burze, najważniejsze to stosować się do do komunikatów wysyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Priorytetowo należy potraktować polecenie dotyczące znalezienia schronienia. Warto pamiętać, że nie może to być otwarta przestrzeń. Pod żadnym pozorem nie wolno też chować się pod drzewami i słupami.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jednym z najbezpieczniejszych miejsc w trakcie nawałnic jest dom. Dobrze jest się jeszcze upewnić, że wszystkie okna są szczelnie zamknięte. Zaraz po otrzymaniu alertu należy też upewnić się, że taras oraz balkon także są zabezpieczone i nie znajdują się na nich żadne przedmioty, które mogą zostać zabrane przez silny wiatr.

Kolejnym krokiem jest wyłączenie i odłączenie od prądu wszelkich narzędzi elektrycznych. Trzeba pamiętać, by zbyt pochopnie nie bagatelizować zagrożenia i nie opuszczać domu tuż po burzy. Wyładowania atmosferyczne występują często zaraz po sobie i wracają ze dwojoną siłą.

W przypadku huraganów oraz tornad warto zejść do niższej kondygnacji. Należy zabrać ze sobą latarkę, jedzenie i niezbędne lekarstwa. Natomiast przebywając na otwartej przestrzeni, najlepszym wyjściem jest schowanie się pod stałą konstrukcją, na przykład wiaduktem.

O tym należy pamiętać podczas burzy

Podczas groźnej burzy bardzo istotna jest zasada „30-30” obowiązująca w górach. Jest prosta i może uratować życie. Jeśli czas od pojawienia się błyskawicy do uderzenia grzmotu zajmuje mniej niż trzydzieści sekund, oznacza to, że do wyładowań atmosferycznych dochodzi w bliskiej okolicy i należy jak najszybciej znaleźć schronienie.

Ratownicy górscy przypominają, że opuścić kryjówkę można dopiero pół godziny od ostatniego grzmotu. Warto pamiętać, że nawałnice i burze są szczególnie niebezpieczne w górach. Turyści latem często bywają zaskoczeni przez wyładowania atmosferyczne, gdy są na szlakach.

Wszyscy mieszkańcy powinni wiedzieć, że najważniejszą zasadą jest stosowanie się do poleceń służb ratunkowych. Dlatego najlepiej nie opuszczać domu w dniu, na który zapowiadana jest groźna burza lub nawałnica.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Interia.pl

Tagi: Pogoda IMGW