Goniec.pl Wiadomości "Matowe i przyćmione" niebo to nie wszystko. Pył saharyjski dotarł do Polski. IMGW bije na alarm
Pył saharyjski (Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

"Matowe i przyćmione" niebo to nie wszystko. Pył saharyjski dotarł do Polski. IMGW bije na alarm

17 kwietnia 2025
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

W czwartek nad południową Polską pojawił się saharyjski pył. Zjawisko to najbardziej dało się we znaki w Tatrach, gdzie niebo przybrało matowy, przyćmiony odcień, a na śniegu pojawiły się żółtawe ślady. Meteorolodzy i ratownicy ostrzegają - choć zjawisko wygląda widowiskowo, wiąże się z zagrożeniami, których nie można lekceważyć.

Matowe niebo i piaskowy osad - to prezent znad Sahary

Saharyjski pył dotarł nad Polskę dzięki południowym i południowo-zachodnim wiatrom. Jego kulminacja przypadła na czwartek i objęła przede wszystkim południowe regiony kraju. Najbardziej spektakularne efekty można było zaobserwować nad Tatrami, gdzie niebo stało się mleczne i wyraźnie przygaszone.

To naturalne, choć bardzo charakterystyczne zjawisko. Pył może wpływać na jakość powietrza, a także dawać inne wrażenia przy obserwacji górskiej panoramy - wyjaśniła Agnieszka Prasek z IMGW.

Drobinki piasku i pyłu mineralnego unoszą się w atmosferze i osiadają na powierzchni, tworząc widoczne osady, zwłaszcza na śniegu w wyższych partiach Tatr .

Braun wtargnął do szpitala. Prokuratura wkroczyła do akcji. Pilne wieści obiegły całą Polskę

Synoptycy zapowiadają brudny deszcz i opady pyłu

Synoptycy zapowiadają, że w nadchodzących dniach wpływ pyłu będzie stopniowo słabnąć. Polska znajdzie się pod wpływem niżu, co oznacza możliwe opady - a z nimi pojawienie się tzw. brudnego deszczu. Zanieczyszczona woda może pozostawić widoczne ślady m.in. na samochodach, oknach czy tarasach.

Z tego powodu specjaliści sugerują, aby powstrzymać się z myciem aut i domowych powierzchni aż do ustabilizowania warunków atmosferycznych. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na niezwykłe kolory nieba, szczególnie przy zachodach słońca - obecność pyłu nadaje im rdzawo-pomarańczowe tony.

Fala ciepła i rosnące zagrożenie lawinowe w Tatrach

Wraz z pyłem nadciągnęły do Polski wyjątkowo ciepłe masy powietrza. W Tatrach zanotowano gwałtowne ocieplenie - w Zakopanem termometry pokazały ponad 20°C, a na Kasprowym Wierchu 6°C. W ciągu tygodnia pokrywa śnieżna na tym szczycie zmniejszyła się aż o 40 cm.

TOPR ostrzega, że tak gwałtowne zmiany zwiększają ryzyko lawin, zwłaszcza na wystawach nasłonecznionych.

Pokrywa śniegu jest bardzo mocno przesiąknięta wodą, a co za tym idzie, śnieg staje się bardzo ciężki i przepadający. Możliwe są tzw. lawiny gruntowe - informuje ratownik dyżurny.

Pył saharyjski - równie piękny, co niebezpieczny

Choć obecność saharyjskiego pyłu nad Polską wygląda imponująco i przyciąga uwagę turystów oraz fotografów, niesie również pewne zagrożenia. Wpływa na jakość powietrza, co może być szczególnie uciążliwe dla osób z alergiami i problemami oddechowymi.

Specjaliści zalecają, aby w dniach największego stężenia unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz i śledzić komunikaty IMGW. Pył wkrótce zniknie z atmosfery, ale do tego czasu warto zachować ostrożność i rozsądek - zarówno na szlakach, jak i w miastach.

Była 11:23. Trudno uwierzyć, co nagrały kamery na plaży w Międzyzdrojach
Olejnik zagięła Szymona Hołownię w "Kropce nad i". Po tym pytaniu zaniemówił, widziała to cała Polska
Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży… choć na co dzień związany jestem raczej z tematyką rozrywkową. Staram się, aby moje teksty zawierały najważniejsze informacje i były przyjemne w odbiorze. Mam nadzieję, że mi to wychodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport