Morawiecki wspomina rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża
Mateusz Morawiecki postanowił na swoim Facebooku wspomnieć dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża. To właśnie 16 października 1978 roku Jan Paweł II został biskupem Rzymu. Morawiecki napisał, że ten dzień "rozpoczął się nowy etap" nie tylko dla Polski, ale również dla całego świata.
W poście wspominał również własne doświadczenia z tamtego dnia. Opowiadał, jak sam był małym chłopcem i jak pamięta to wydarzenie. Wyjawił również, że niedługo później pojawił się na pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski i trzymał nawet własny transparent.
Mateusz Morawiecki wspomina dzień wyboru Jana Pawła II
Według premiera 16 października 1978 roku zmienił wiele w historii Polski, ale również Kościoła katolickiego. Według niego dla obu rozpoczął się wtedy nowy etap.
- 16 października 1978 roku biały dym nad Kaplicą Sykstyńską zwiastował wybór młodego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tego dnia, 43 lata temu, rozpoczął się nowy etap zarówno dla Kościoła Katolickiego jak i dla Polski - pisał premier na Facebooku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Byłem wtedy dzieckiem, miałem 10 lat, ale pamiętam dobrze tę podniosłą atmosferę, radość, dumę i nadzieję, jaka wówczas ogarnęła cały kraj - wspominał szef rządu. Te dziecięce wspomnienia pojawiły się również później w kontekście pielgrzymki papieża Polaka.
- Od samego początku pontyfikatu świętego Jana Pawła II było widoczne, że świat czeka wielka przebudowa. Nam, Polakom, trudno przecenić rolę Papieża Polaka w naszej walce o niepodległość i późniejszą akcesję do Unii Europejskiej - dodał.
11-letni Mateusz Morawiecki z transparentem
- Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku była dla mnie ogromnym wydarzeniem. Pamiętam jak trzymałem słynny transparent "Wiara, niepodległość” . Wszyscy wtedy czuliśmy, że historia naszego narodu zmienia na naszych oczach - snuł dalej swoją opowieść premier, dzieląc się własnym wspomnieniem z tego czasu.
- Jak jednak niejednokrotnie podkreślał: „wolność jest człowiekowi dana ale i zadana”. „Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy”. Niech to przesłanie będzie nam bliskie dzisiaj tak jak było wtedy - dodał na ostatek, podkreślając to, w jaki sposób interpretował cały pontyfikat Jana Pawła II.
Jak sam stwierdził wcześniej, to właśnie papież zwiastował duże zmiany w Polsce. Na jego naukach w dużej mierze opierać ma się dziś polityka Prawa i Sprawiedliwości - zarówno w kwestiach Kościoła, jak i ogólnej obyczajności.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Q&A Mateusza Morawieckiego. Premier jest za "podatkiem od luksusu"
-
Kosiniak-Kamysz zrobił awanturę w "Wiadomościach". Holecka oskarżona o kłamstwo
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
źródło: goniec.pl