Błaszczak spotkał się z sekretarzem obrony USA. Omówiono "ambitne plany modernizacji obronnej Polski"
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Tematem rozmów w Waszyngtonie była współpraca polsko-amerykańska w zakresie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, a także pomoc wojskowa dla Ukrainy. Po naradzie Pentagon poinformował, że obie strony zgodziły się wspólnie pracować nad modernizacją Wojska Polskiego.
To już kolejny raz w ostatnich tygodniach, gdy Mariusz Błaszczak spotkał się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Wcześniej amerykański polityk dwukrotnie gościł w Polsce, odwiedzając m.in. stacjonujących w naszym kraju żołnierzy armii USA.
Wojsko Polskie jednym z najlepszych w Europie?
Po spotkaniu Błaszczaka i Austina, rzecznik Pentagonu John Kirby wydał oświadczenie, w którym poinformował, że dziś omówione zostały "trwające wysiłki w sprawie pomocy obronnej dla Ukrainy i sposoby kontynuowania rozwoju relacji wojskowych USA i Polski" .
Amerykański odpowiednik naszego ministra obrony narodowej mówił z kolei o wdzięczności za pomoc, jakiej Polska udzieliła Ukrainie od czasu inwazji rosyjskiej na ten kraj, zarówno wspomagając tamtejsze wojsko, jak i ludność cywilną.
- Obaj przywódcy omówili ambitne plany modernizacji obronnej Polski, zgadzając się pracować razem, by pomóc Wojsku Polskiemu stać się jednym z najlepszych w Europie - powiedział Kirby.
Jednym z kroków ku zakładanej modernizacji mają być rozmowy dotyczące kupna kolejnych partii amerykańskiego uzbrojenia, w tym systemów obrony powietrznej Patriot, artylerii rakietowej HIMARS, śmigłowców szturmowych, dronów i samolotów wielozadaniowych.
Abramsy wkrótce trafią do Polski
- Rozmawialiśmy także o tym, co planuje polski rząd, o planach, które polski rząd właśnie wdraża, a związane są one ze skokowym wzrostem zdolności obronnych RP - powiedział Mariusz Błaszczak.
Jak dodał, wśród poruszonych kwestii było także przyspieszenie dostaw zamówionego przez nasz kraj sprzętu wojskowego. Zapowiedział też skierowanie w najbliższym czasie do Pentagonu tzw. "letters of request", które są formalnym rozpoczęciem procedury zamówienia kolejnych partii sprzętu. Jutro z kolei minister obrony narodowej spotka się z producentami uzbrojenia.
Przy okazji Błaszczak dziękował Austinowi za wsparcie w sprawie dostaw sprzętu, m.in. podpisanie umowy na dostarczenie czołgów Abrams.
- Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że gdyby nie osobiste zaangażowanie sekretarza Austina, to Polska nie miałaby możliwości kupienia Abramsów w tej najnowocześniejszej, najnowszej wersji, a do tego doszło, więc czołgi Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - powiedział polski szef resortu obrony.
Przypomniał także, że w 2021 roku Polska zamówiła systemy, które zdają egzamin w Ukrainie, czyli Javeliny. W tym roku zaś podpisano już umowę ws. kupna 250 czołgów Abrams.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Brytyjski ekspert zdradził, co się stanie, jeśli Rosja zdobędzie Donbas
-
Putin zdradził prawdziwy cel wojny w Ukrainie. Jego tłumaczenie dosłownie zwala z nóg
Źródło: polsatnews.pl