Goniec.pl
Trąby wodne

Facebook.com Polscy Łowcy Burz

Nad Morzem Bałtyckim zaobserwowano trąby wodne. Polscy Łowcy Burz opublikowali zdjęcie zjawiska

19 Lipca 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Mieszkańcy miejscowości Kuźnica w województwie pomorskim mogli zaobserwować dziś około godziny 18:30 niecodzienne zjawisko meteorologiczne. Nad Bałtykiem pojawiły się trąby wodne, czyli silne wiry powietrza, które utrzymywały się przed kilka minut.

Trąba wodna wizualnie przypomina niewielkie tornado. Była doskonale widoczna z plaż na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w powiecie puckim. Administratorzy profilu Polscy Łowcy Burz postanowili opublikować na Facebooku zdjęcie wykonane przez Szymona Misiurę.

zbigniew marcinkowski

Nie żyje polityk Zbigniew Marcinkowski

CZYTAJ DALEJ

Nad Bałtykiem zaobserwowano trąby wodne

Trąba wodna jest zjawiskiem meteorologicznym, które polega na formowaniu się pionowego, chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego tuż nad powierzchnią wody. Leje są zawsze połączone z chmurami kłębiastymi.

Trąby wodne były widoczne przez co najmniej kilka minut i nie wyrządziły żadnych szkód. Podobne zjawisko zaobserwowano nad Morzem Bałtyckim między innymi pod koniec kwietnia bieżącego roku.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Trąba wodna pojawiła się wówczas nad Zatoką Pucką. Mogli zobaczyć ją mieszkańcy Gdyni, Kosakowa, Mechelinków, Rewy, Rumii i Pucku. Ówcześnie wystąpienie zjawiska miało genezę w zimnych falach powietrza arktycznego.

- Napływające od kilku dni zimne powietrze arktyczne do Polski przez stosunkowo ciepłe wody Bałtyku wywołuje spory pionowy gradient temperatury, który sprzyja tworzeniu się licznych chmur kłębiastych przynoszących miejscami przelotne opady deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej, a nawet śniegu. Z tego powodu w Gdańsku notowano w niedzielę opady śniegu. Znacznie ciekawsze zjawisko miało miejsce w Zatoce Puckiej, gdzie rozwinęła się trąba wodna — czytaliśmy na portalach meteorologicznych.

Zjawisko występuje zazwyczaj między późną wiosną a wczesną jesienią, ale teoretycznie może zostać zaobserwowane w każdej porze roku. Zwykle znika po zaledwie pięciu lub dziesięciu minutach od pojawienia się.

Jak powstaje trąba wodna?

Średnice lejów wahają się w przedziale od kilku do około stu metrów. Trąba wodna jest chmurą skondensowanych, mikroskopijnych kropel wody. Pod względem mechanizmu powstawania przypomina tornado.

Najczęstszym zwiastunem pojawienia się trąby wodnej jest ciemna, okrągła plama, którą można zaobserwować na powierzchni wody. Następnie nad taflą wykształca się charakterystyczna, rotująca spirala.

Gdy dwa pierwsze kroki dojdą do skutku, chmura unosi się znacznie ponad powierzchnię wody — to właśnie wtedy plażowicze mogą być świadkami niesamowitego widowiska wizualnego, które nierzadko budzi szczerą grozę.

Donald Tusk czy Jarosław Kaczyński? Tylko bystrzaki odpowiedzą na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Który z nich był premierem w latach 2007 - 2014?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Facebook.com Polscy Łowcy Burz

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >