Lekarz zamarł na widok noworodka, tego jeszcze nie widział. Nagranie trafiło do sieci
Użytkowniczka TiK ToKa ze Stanów Zjednoczonych podzieliła się nagraniem swojego nowo narodzonego dziecka. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że chłopiec urodził się z kilkoma w pełni wyrośniętymi zębami. Personel szpitala nie mógł się temu nadziwić, choć nie jest to aż tak rzadki przypadek - takie narodziny zdarzają się raz na 2-3 tys. urodzeń.
Niecodzienne narodziny w USA
W jednym ze szpitali w Kansas City w USA na świat przyszło wyjątkowe dziecko. Kiedy otworzyło usta, lekarze i rodzice byli w szoku. Chłopiec urodził się bowiem z kilkoma w pełni wyrośniętymi zębami. Personel szpitala przyznał, że jeszcze nigdy czegoś takiego w placówce nie widziano. Autorka nagrania podkreśla, że takie narodziny zdarzają się raz na 2000.
Choć matka podzieliła się filmikiem - który został odtworzony już 14 mln razy - dopiero teraz, mały Dawson ma już 8 miesięcy. - Dentysta powiedział mi, że jeśli to możliwe, najlepiej zostawić te zęby w spokoju. Martwiłam się, że się nimi zakrztusi, ponieważ był tak mały, ale monitorowali je i upewniali się, że dziąsło jest prawidłowo ułożone wokół zęba - przekazała Jordan Boss-Wilson. - Zabawnym faktem, którego nauczyłem się, przechodząc przez ten proces, jest to, że mleko matki nie może powodować ubytków, nadal myjemy trochę jego zęby, ale w większości przypadków nie zaczynaliśmy szczotkować dwa razy dziennie, dopóki nie zaczął jeść stałych pokarmów - dodała.
Zęby u nowo narodzonego dziecka
Jeden na 2-3 tys. noworodków przychodzi na świat z częściowym uzębieniem. Zęby takie różnią się od tych, które wyrastają u niektórych dzieci w ciągu pierwszych 30 dni życia. Rozwijają się zwykle na dolnych dziąsłach, mają niewielkie korzenie i często się chwieją. Mimo iż nie są w pełni uformowane tak jak zęby mleczne, są wystarczająco twarde, by podrażniać język dziecka w czasie karmienia oraz wywołać dyskomfort u karmiącej mamy. W wielu przypadkach zęby noworodka są usuwane wkrótce po narodzinach, gdy dziecko jest jeszcze w szpitalu.
U większości noworodków obecność zębów nie ma związku z żadną chorobą, choć zdarzają się wyjątki. Może to świadczyć o zespole Ellisa-van Crevelda czy Hallermanna-Streiffa, rzadkich zaburzeniach genetycznych.
Artykuły polecane przez Goniec.pl :
-
Można dostać nawet do 135 tys. zł dofinansowania. Od jutra rusza przyjmowanie wniosków
-
Widok jak na pobojowisku po sylwestrze TVP. Do sieci trafiło nagranie. "To zabytek"
-
Dantejskie sceny w samolocie, pilot awaryjnie lądował. 50-latek opuścił pokład w asyście służb
Źródło: TikTok/jordanbloss_, parenting.pl