Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Co piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli? Wielu Polaków popełnia istotny błąd
Jakub Franek
Jakub Franek 06.01.2023 19:54

Co piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli? Wielu Polaków popełnia istotny błąd

EN 01549684 0002
Marek BAZAK/East News

Objawienie Pańskie jest świętem celebrowanym zarówno przez Kościół Katolicki, jak i Cerkiew Prawosławną. Nazywane w Polsce potocznie świętem Trzech Króli, wykształciło wokół siebie tradycje związane z darami przyniesionymi Jezusowi Chrystusowi przez Mędrców ze Wschodu. Jednym z nich jest oznaczanie kredą drzwi wejściowych do domostwa, jednak sporo Polaków popełnia poważny błąd, realizując tę tradycję.

Wiekowa tradycja

Tradycja znaczenia kredą drzwi podczas święta Objawienia Pańskiego sięga aż XVI wieku. Ludzie święcili kredę w kościele i naznaczali nią drzwi swojego domostwa. To nie tylko Polski zwyczaj, to samo robi się również chociażby w USA. Nie tylko z resztą katolicy — symbole C + M+B pojawiają się także o anglikanów, luteran, prezbiterian i metodystów.

Co jednak nie jest wspólne to interpretacja tych symboli. Wielu mówi, że są to inicjały imion Trzech Króli, którzy to ofiarowali Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę. Same imiona Kacper, Melchior i Baltazar nie pojawiają się w Biblii i pochodzą dopiero z późniejszych, apokryficznych podań. Czym więc mają być te trzy litery?

Trzy interpretacje

Święto Objawienia Pańskiego wiąże się tak naprawdę nie z jednym, a trzema wydarzeniami z Biblii. Pokłonem mędrców oddawanym wyrazem "Cogito", czyli poznaję; Weselem w Kanie Galilejskiej, czyli "Matrimonium"; i chrztem w Jordanie — "Baptesimus". To popierałoby tezę o symbolach C+M+B. Inną interpretację łacińskiej formy zapisu popiera komunikat-instrukcja dla kapłanów na temat wizyty duszpasterskiej opisana kilkanaście lat temu przez Kurię w Krakowie:

- Niestety zanika już zwyczaj umieszczania na drzwiach domu symboli: C+M+B. Co oznaczają litery: C+M+B? Św. Augustyn odczytuje w tych znakach chrześcijańską myśl: Christus Multorum Benefactor, czyli: >>Chrystus dla wielu jest dobroczyńcą<<. Starochrześcijańskie tłumaczenie, zbliżone do myśli św. Augustyna, jest złączone z treścią modlitw kolędowych: Christus Mansionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu. - czytamy.

To wskazywałoby na to, że tylko wersja C+B+M jest poprawna, nic jednak bardziej mylnego. Portal nowiny24.pl przypomina formułę, która do lat 70. obowiązywała przy poświęceniu kredy:

- Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymali zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen - wybrzmiewa modlitwa

Oznacza to, że jak najbardziej K+M+B jest poprawne. Pojawia się jednak inny błąd. Otóż pomiędzy literami stawiać należy krzyżyki, nie zaś plusy. Niezaprzeczalnie niepoprawne jest też stawianie znaku równości między znakami. Wersje interpretacyjne z kolei możemy dobierać dowolnie — nie są jednoznacznie sprecyzowane w prawie kościelnym.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

źródło: nowiny24.pl, goniec.pl