Goniec.pl
Ksiądz zamontował panele fotowoltaiczne

Screen TVP3 Poznań, art. "Fotowoltaiczny krzyż na pleszewskim kościele" z https://poznan.tvp.pl/45816994/fotowoltaiczny-krzyz-na-pleszewskim-kosciele

Ksiądz zamontował na krzyżu panele fotowoltaiczne

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Ksiądz z Pleszewa jest na językach nie tylko polskich mediów, ale i tych zagranicznych. Wszystko przez niecodzienny i dość nowoczesny pomysł. Duchowny postanowił zamontować na krzyżu panele fotowoltaiczne.

Kiedy kraje z całego świata walczą z globalnym ociepleniem i starają się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, ksiądz Krzysztof Guziałka z Pleszewa stwierdził, że nie ma na co czekać. Sam postanowił iść w stronę ekologii, wykorzystał do tego krzyż. Zamontował 18 paneli fotowoltaicznych.

Ksiądz zamontował na krzyżu panele fotowoltaiczne

Kiedy na kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie pojawił się krzyż pokryty panelami, każdy dopytywał, o co dokładnie chodzi. Ksiądz Krzysztof Guziałka postanowił wykorzystać 12-metrową konstrukcję do pozyskiwania prądu.

Energia, która zostanie pozyskana z paneli, zasila klimatyzację kościoła, a także oświetlenie i ogrzewanie. Można więc powiedzieć, że budynek jest samowystarczalny. Kiedy zapada noc, krzyż mieni się różnymi kolorami: na czerwono, fioletowo i niebiesko.

Media zachwycają się pomysłem księdza, a jego posunięcie daje nadzieję, że być może inni księża lub parafianie również zdecydują się na krok w kierunku dobrych zmian dla naszej planety. Co więcej, duchowny zapłacił za to z własnej kieszeni, a część środków pochodziła z dofinansowania ekokredytem - kosztowało go to 32 tys. zł. O pomyśle księdza Guziałki pisał nawet Reuters.

Na decyzję duchownego złożyło się kilka powodów. Między innymi były to rachunki - w lecie trzeba było płacić ok. 500 zł za oświetlenie i ogrzewanie, a w zimie koszty sięgały nawet 2 tys. zł. Odnawialne źródła energii były więc trafnym wyborem.

Poza tym ksiądz Krzysztof Guziałka od dawna jest znany z ekologicznej postawy. Wykorzystuje w tym nauki papieża Franciszka, a wierni nie raz słyszeli o problemach na świecie - zanieczyszczonych morzach czy zaśmieconych lasach. Z kolei w kościele nie uświadczymy plastikowych butelek, wykorzystywane jest wyłącznie szkło.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niewykluczone, że paneli fotowoltaicznych w parafii przybędzie. Pozyskiwanie energii w ten sposób staje się opłacalne, a rachunki sukcesywnie się zmniejszają. Nie wiadomo jednak, gdzie zostaną zamontowane kolejne panele.

O księdzu pisały lokalne media, m.in. oddział TVP3 Poznań. Wierni są zadowoleni z pięknie mieniącego się wieczorem krzyża. Niektórzy jednak uważają, że konstrukcja jest zbyt duża, ale chwalą duchownego za postęp z duchem czasu.

Fot. Screen TVP3 Poznań, art. "Fotowoltaiczny krzyż na pleszewskim kościele" z https://poznan.tvp.pl/45816994/fotowoltaiczny-krzyz-na-pleszewskim-kosciele

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Klaudia Bochenek

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda

Wiadomości

Wpadka Andrzeja Dudy w Świnoujściu. Zapomniał o ważnej rzeczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Mateusz Morawiecki założył podcast. Będzie przekazywał "informacje polityczne z pierwszej ręki"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Alfred Miodowicz, uczestnik obrad Okrągłego Stołu

Czytaj więcej >
ulewa

Wiadomości

Małopolska: Ulewa nad Nowym Sączem. Zalane posesje, drogi i magazyn szpitala

Czytaj więcej >
koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >