Goniec.pl Rozrywka Kontenery na ubrania. Co się dzieje z wrzuconymi tam rzeczami?
(zdj. ilustracyjne) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kontenery na ubrania. Co się dzieje z wrzuconymi tam rzeczami?

23 stycznia 2023
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Kontenery na ubrania to popularny w Polsce widok. Mało kto jednak wie, że nie wszystkie kontenery należą do PCK, a część z wrzuconych tam rzeczy zamiast do potrzebujących trafia na wysypisko śmieci, lub jest przerabiane na biopaliwo. Co się dzieje z ubraniami wrzuconymi do kontenerów? Wyjaśniamy.

Kontenery na ubrania: pojemniki stoją w całej Polsce

Kontenery na ubrania to powszechny widok nie tylko w miastach, ale również w mniejszych miejscowościach. Nic dziwnego, gdyż Polacy chętnie wymieniają garderobę. Zgodnie z danymi portalu ekonsument.pl, rocznie wyrzucamy aż ok. 2,5 mln ton odpadów tekstylnych. - Połowa nadaje się do ponownego użycia - zastrzega portal.

Niektóre z ubrań lądują w kontenerach, ale mało kto zwraca uwagę na to, jak wyglądają wielkie, metalowe pojemniki na ubrania. Nie każdy kontener na odzież należy do PCK . Podobnie sprawa się ma z tym, co dzieje się z ubraniami wrzucanymi do kontenerów. Nie wszystkie rzeczy trafiają do potrzebujących .

Kontenery na ubrania należące do PCK są oznaczone logo w postaci wielkiego czerwonego krzyża na białym tle . Dodatkowo na jednej z bocznych ścian widnieją krótkie informacje dla darczyńcy. W przestrzeni pojawiło się wiele kontenerów na ubrania, które udają kontener PCK. W tym przypadku jednak można zapomnieć o działalności charytatywnej.

Kontenery na ubrania: co dzieje się z wrzuconymi tam rzeczami?

Co ważne, w Polsce znaleźć można również inne kontenery, które wykorzystują przekazane tekstylia na cele charytatywne . Blogerka Ola Brzeska zwraca uwagę na kontenery koloru zielonego oraz czerwonego .

Kontenery na ubrania koloru czerwonego należą do Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom . Natomiast kontenery zielone to własność Fundacji Dzieci Niczyje .

- Ubrania są podobno oddawane potrzebującym lub do sprzedaży w lumpeksie, a zapewne te nienadające się do noszenia – trafiają na wysypiska zamiast do recyklingu . Dlatego do tych kontenerów lepiej wrzucać raczej dobre ubrania, które można jeszcze nosić lub sprzedać - czytamy w obszernym poście blogerki Oli Brzeskiej na temat kontenerów na ciuchy.

Kontenery na ciuchy PCK: czy wszystko trafia do osób potrzebujących?

Część osób będzie zaskoczona wiadomościami na temat tego, co dzieje się z rzeczami wrzuconymi do kontenerów na ubrania . Nie każdy ciuch trafia do osób potrzebujących. Przedmioty można wykorzystać również w inny sposób.

Blogerka Ola Brzeska wskazuje, że większość ciuchów rzucanych do kontenerów trafia do sklepów z odzieżą używaną . - Do recyklingu przekazywane są tylko tekstylia z kontenerów PCK czy Ecotexil - informuje twórczyni internetowa.

Portal ekonsument.pl jeszcze dokładniej rozlicza rzeczy wrzucone do kontenerów na ciuchy. Zgodnie z informacjami wszystkie tekstylia o słabszej jakością są... niszczone . Przerabiane są na paliwo alternatywne oraz czyściwa fabryczne.

- Prawie 30% ubrań pozyskanych z pojemników trafia do sprzedaży w ponad 20 krajach Afryki i Azji - czytamy na ekonsument.pl. Portal potwierdza, że część ubrań trafia do rodzimych sklepów z odzieżą używaną, ale dotyczy to tylko najlepszych egzemplarzy .

Zaskakujące informacje dotyczą ubrań wełnianych . Są one wysyłane do Indii , gdzie po właściwej przeróbce stają się... dywanami .

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: ekonsument.pl, olabrzeska.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport