Koniec abonamentu RTV? Padła konkretna data
Abonament RTV i jego ewentualna likwidacja, to kwestia, o której mówi się już od dłuższego czasu. Teraz jednak zdaje się, że rząd zamierza podjąć w tej sprawie konkretne kroki. Na horyzoncie pojawiła się nawet przełomowa data.
Abonament RTV w końcu do likwidacji
Jaki los czeka abonament RTV ? Czy Polacy wciąż będą musieli opłacać tę składkę? Pojawiają się nowe informacje ze strony rządu.
W ostatnim czasie w rozmowie z Interią głos w tej sprawie zabrał przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej Maciej Wróbel. Jak tłumaczy, abonament prawdopodobnie wbrew wielu wcześniejszym spekulacjom nie zostanie zastąpiony nową opłatą audiowizualną.
Media publiczne mają być finansowane z budżetu centralnego, z którego co roku na ten cel przeznaczone będzie 0,09 PKB - tłumaczy Wróbel.
Co dalej z abonamentem RTV? Jest ważna data
Zdaniem posła Koalicji Obywatelskiej rezygnacja z abonamentu RTV to wymóg współczesnych czasów, patrząc na ciągłe zmiany w codziennym zastosowaniu telewizorów czy telefonów.
Przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej podkreśla, że Polacy nie będą musieli opłacać "żadnej daniny na rzecz mediów publicznych".
Polacy się nie będą składać indywidualnie na media publiczne. Rząd będzie przekazywał centralnie środki - tłumaczy.
Likwidacja abonamentu RTV będzie możliwa jednak najwcześniej dopiero od 2026 r. Prace nad projektem ustawy potrwają prawdopodobnie do przyszłego roku.
ZOBACZ: Przepracował 62 lata i nie był na L4. Niesłychane, jaką emeryturę wypłaca mu ZUS
Tyle wyniosą opłaty za abonament RTV w przyszłym roku
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła niedawno oficjalne stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego na rok 2025. Opłaty pozostaną na niezmienionym poziomie. Wysokość abonamenty RTV wyniesie dokładnie 8,70 zł co miesiąc za odbiornik radiowy, a 27,30 zł za telewizję i radio.
ZOBACZ: Zakupy na Wszystkich Świętych. BIedronka zmienia godziny otwarcia sklepów
Abonament RTV może być opłacany w ratach, jak również z góry za cały rok. Wówczas obowiązują zniżki w wysokości:
- 3 proc. obniżki - 2 miesiące z góry,
- 4 proc. - 3 miesiące z góry,
- 5 proc. - 6 miesięcy z góry,
- 10 proc. - 12 miesięcy z góry.