Komórki burzowe nad Polską. Synoptycy ostrzegają przed szkwałami burzowymi
Po trwających przez kilka dni po upałach doszło do załamania pogody. Polacy z zachodniej części kraju mogą zaobserwować nietypowe zjawiska na niebie. Zdaniem synoptyków komórki burzowe mogą wkrótce przerodzić się w szkwały burzowe lub trąby powietrzne.
W poniedziałek 21 czerwca od około godziny 14:00, nad Polską rozwija się „linia szkwałowa w gorącym powietrzu zwrotnikowym” . Front rozciąga się nad Pomorzem Zachodnim, Ziemią Lubuską i Dolnym Śląskiem.
Synoptycy ostrzegają przed szkwałami burzowymi
Synoptycy alarmują, że zmiany atmosferyczne mogą przynieść bardzo silny wiatr, którego prędkość wyniesie w niektórych miejscach nawet 110 kilometrów na godzinę . Burze wystąpią przede wszystkim na południu i zachodzie kraju.
Ze względu na wysoką temperaturę i silne prądy wznoszące, na zachodzie Polski może dojść do wytworzenia się szkwału burzowego lub trąby powietrznej . Już teraz internauci donoszą o budzących grozę komórkach burzowych, które obserwują w miejscach zamieszkania.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Szkwał burzowy jest zjawiskiem polegającym na nagłym wzroście prędkości wiatru. Jego zwiastunem są czarne, kłębiaste chmury . Wał burzowy wyznacza linię burzy wraz z wyładowaniami oraz silnym strumieniem prądu wznoszącego.
Szkwały powiązane są z przejściem frontów atmosferycznych oraz pojawieniem się burz. Prędkość wiatru może wówczas sięgać nawet siły huraganu . Szczególnie niebezpiecznym rodzajem szkwału jest szkwał biały.
W jego przypadku silne podmuchy wiatru pojawiają się niespodziewanie, pomimo jasnego, niemal bezchmurnego nieba. Jedynym preludium są zawieszone w powietrzu krople wody oraz załamujące się fale, przypominające białą zawiesinę.
Wydano pilne ostrzeżenia
W poniedziałek 21 czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami, którym towarzyszyć mogą opady gradu. Dotyczą one większości kraju, z wyjątkiem województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i - częściowo - świętokrzyskiego.
Tuż po godzinie 19:00 IMGW poinformował, że w związku z ulewnymi deszczami „na mniejszych ciekach i obszarach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody”, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia powodzi błyskawicznych.
Polacy powinni pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas załamania pogody. Warto zabezpieczyć dobra materialne, które mogą zostać uszkodzone przez żywioł. W miarę możliwości należy pozostać w zamkniętych pomieszczeniach.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Lek Angeliq zniknął z aptek. Brakuje go w hurtowniach od wiosny, nie ma zamienników
-
Podkarpacie: Przez wieś przeszła nawałnica. Nagła, niszczycielska zmiana pogody
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: IMGW/Facebook