Karolina Szymczak o swojej chorobie. Ból towarzyszy jej codziennie
Karolina Szymczak wraz z mężem Piotrem Adamczykiem byli gośćmi Doroty Wellman i Marcina Prokopa w niedzielnym odcinku ”Dzień Dobry TVN”. Aktorka opowiadała o swojej przewlekłej chorobie, z którą zmaga się już od nastoletnich lat. Wspólnie z Adamczykiem założyli platformę edukacyjną, by szerzyć świadomość na temat schorzenia.
Kim jest Karolina Szymczak?
Karolina Szymczak to polska aktora i modelka, która urodziła się w 1991 roku w Złotoryi. Ukończyła marketing internetowy na Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, a po studiach przeprowadziła się do Warszawy, gdzie rozpoczęła pracę w modelingu. Realizowała sesje zdjęciowe w Stanach Zjednoczonych i w Europie.
W 2014 roku zadebiutowała przed kamerą w filmie ”Herkules” w reżyserii Bretta Ratnera. Później chciała kontynuować rozwój kariery aktorskiej, więc po zakończeniu pracy na planie ”Herkulesa” zdecydowała się na studia w szkole teatralnej Margie Haber Acting School w Los Angeles. Mimo że rola nie była wybitna, otworzyła jej drzwi do kolejnych, tym razem polskich produkcji filmowych - ”Gwiazdy”, ”Diablo. Wyścig o wszystko” oraz ”To musi być miłość”. W 2022 roku zagrała w filmie ”Babilon”, wcielając się w postać żony granej przez Brada Pitta.
W 2016 roku zaczęła spotykać się z aktorem Piotrem Adamczykiem, a w 2019 roku wzięli ślub.
Choroba Karoliny Szymczak
Karolina Szymczak choruje na przewlekłe i nieuleczane schorzenie - endometriozę . Jest to choroba, która polega na występowaniu tkanki podobnej do błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy, czyli jej naturalnym umiejscowieniem. Tkanka ta może rosnąć w różnych obszarach ciała, takich jak jajniki, jajowody, powierzchnia macicy, pęcherz moczowy czy jelita. Podlega cyklicznym zmianom podczas miesiączki i dotyczy 6–15% ogólnej populacji kobiet.
Główne objawy endometriozy to przede wszystkim silne bóle menstruacyjne, bóle podczas stosunku płciowego, nietypowe krwawienia miesiączkowe lub krwawienia międzymiesiączkowe, bóle podbrzusza , które mogą występować zarówno podczas, jak i po miesiączce, a także problemy z płodnością.
U mnie jeszcze to były bóle lędźwiowe bardzo silne i problemy z jelitami. W zasadzie ja od dziecka miałam problemy z jelitami i jako nastolatka bardzo mocno się męczyłam, więc u mnie w zasadzie nawet nie ta miesiączka była aż tak straszna, jak te bóle współistniejące przy endometriozie - Szymczak powiedziała w ”Dzień Dobry TVN”.
Pierwszy raz dowiedziała się, że choruje na endometriozę w 2021 roku , mimo to z objawami zmagała się już 13. lat.
[Dowiedziała się - red.] trzy lata temu i w zasadzie od razu przeszłam operację, bo choroba była już w bardzo zaawansowanym stadium. Czekałam na diagnozę 13 lat. To rzeczywiście był długi okres chodzenia po różnych specjalistach, nazywania mnie hipochondryczką, histeryczką - mówiła Szymczak w “DDTVN”.
W programie opowiadała na temat najczęstszych problemów w życiu codziennym wywołanych przez chorobę.
To zależy, jakie jest stadium tej choroby, jakie dziewczyny mają dolegliwości. Może być tak, że kobieta walczy z niepłodnością i dopiero wtedy się dowiaduje, że choruje na endometriozę. Nic jej nie boli, a ma dość zaawansowaną chorobę i potrzeba operacji. Są kobiety też, które bardzo cierpią. Wyłącza je to całkowicie z życia. Znam dziewczynę, która jeździ na wózku, bo jest tak wyłączona przez endometriozę. Ostatnio napisała do mnie dziewczyna, która ma guzy na mózgu. Ta choroba potrafi albo bardzo mocno zniszczyć życie, albo można z nią w miarę funkcjonować - opowiadała aktorka.
Zmagania Karoliny Szymczak i Piotra Adamczyka z chorobą
Piotr Adamczyk podkreślał ogromne wsparcie, jakim darzy żonę . Zaznaczył też, że mężczyzna nigdy nie będzie w stanie poczuć tego samego bólu.
Coraz większe bóle i kompletna niewiedza. Wspieranie partnerki, która jest chora na endometriozę - to jest niemożliwe. To jest bardzo trudno wyobrazić sobie, jak boli ból innego człowieka, zwłaszcza mężczyźnie wyobrazić sobie ból niezwykle kobiecy. Można się uczyć siebie nawzajem - mówił Piotr Adamczyk.
Sama Szymczak bardzo docenia starania męża. Para przyznaje jednak, że choroba z pewnością wpływa na ich wspólne życie. Leki, które przyjmuje aktorka w celu osłabienia bólu, powodują zmiany hormonalne.
Teraz jestem na przykład na bardzo silnych lekach, które trochę czasami mnie wyłączają z życia. Choroba przewlekła nie jest łatwa, bo są remisje, są trudniejsze okresy. Przez to, że ta choroba jest związana z terapią hormonalną, to hormony mocno wpływają na wiele kobiet i na ich psychikę - powiedziała Szymczak.
Wspólnie stworzyli EndoMe - platformę edukacyjną, gdzie kobiety z podobnymi objawami będą mogły dowiedzieć się więcej o samej chorobie, a także znaleźć potrzebną pomoc.
Nazywamy się EndoMe i to jest nasz wspólny projekt z Piotrem. Bardzo się cieszę, że tutaj dostałam to wsparcie od Piotra. Ja tę chorobę przerzuciłam na coś dobrego. Jest to portal edukacyjny, na którym podnosimy świadomość społeczeństwa na temat tej choroby. Wydaje mi się, że powinniśmy zacząć od społeczeństwa. Jeżeli lekarze nie są w stanie nam pomóc na tę chwilę, to dobrze by było, jakbyśmy my same potrafiły określić, czy rzeczywiście to może być endometrioza i wtedy pójść do specjalisty - podkreśliła aktorka.
Endometrioza jest trudna do wykrycia, a wielu lekarzy może nie rozpoznać konkretnych objawów - choroba może u każdego występować w różnych formach . Adamczyk opowiadał w programie, jak platforma może pomóc kobietom zdobyć potrzebne informacje.
W momencie, kiedy kobieta się dowiaduje, że to jest to, poszukuje informacji na ten temat, bo do tej pory najczęściej żyły w niewiedzy. Poszukują różnego rodzaju specjalistów. Ta choroba tak naprawdę u każdej kobiety się inaczej objawia, więc trudno jest się dowiedzieć i zdiagnozować, że to jest właśnie to. A w momencie, kiedy ta diagnoza pada, to kobiety poszukują jakichś informacji. EndoMe jest takim źródłem wiedzy i edukacji. Myśmy byli troszkę w Stanach i tam się zorientowaliśmy, że tam świadomość społeczna na temat tej choroby jest na dużo wyższym poziomie niż u nas - stwierdził Adamczyk.
Źródło: “Dzień Dobry TVN”