Już ponad milion osób w Polsce nosi "zakazane" imię. Może też jesteś na liście
Jest w Polsce imię dla dziecka, które od lat bije rekordy popularności. Mało kto jednak wie, że przez setki lat było ono uważane za zakazane, ze względu na swoje biblijne konotacje.
Niektórzy mogliby się zdziwić, to jedno z najbardziej znanych i popularnych imion na całym świecie. Obecnie nosi je 1 004 000 osób w Polsce.
To imię dla dziecka bije rekordy popularności. Kiedyś było zakazane
Imię Maria jest jednym z najbardziej popularnych imion dla dzieci w Polsce. Choć podobnie jak z wieloma innymi imionami jego popularność fluktuuje wewnątrzpokoleniowo, to wciąż nosi je ponad milion osób w całej Polsce.
Przez setki lat w Polsce to imię było jednak zakazane. Maria, a dawniej Marya lub Maryja zarezerwowane było dla Matki Boskiej - matki Jezusa. Nadanie tego imienia dziecku oznaczało świętokradztwo.
Byli jednak i tacy, którzy narażali się na świętokradztwo i nadawali dziewczynkom imię Maria. Badacz języka polskiego, Jan Bystroń, przytoczył stare powiedzenie świadczące o nieszczęściu, jakie miało spływać w dawnych czasach na rodziny osób, którym nadano to imię: "Kto pojął Marię za żonę, szybko umierał".
To nie oznacza jednak, że imię wypadło całkowicie z obiegu. Zastępowano je odpowiednikami i połączeniami z innymi imionami. Stąd w historii tak wiele kobiet o imionach Marianna, Maryna, a także choćby Maryla na wschodzie czy Mariola, które w językach romańskich było zdrobnieniem od Marii.
Jak to się stało, że imię, mimo wcześniejszego zakazu, tak się rozpowszechniło? Była to przede wszystkim kwestia napływu protestantów do Polski. Ten odłam chrześcijaństwa nie uznaje kultu maryjnego i imię Maria oznaczało dla nich tyle samo, co choćby imiona Marta, Magdalena czy Anna.
Obecnie imię Maria znajduje się w ścisłej czołówce rankingu imion nadawanym dziewczynkom w Polsce. Niemal za każdym razem wchodzi do pierwszej dziesiątki.
Imię Maria również dla chłopca?
W Polsce i w krajach hiszpańskojęzycznych zdarzało się również nadawać imię Maria chłopcom. Choć zazwyczaj nie jest to pierwsze z nadanych imion, a dopiero drugie z kolei, ma swoje uzasadnienie w kulcie świętych.
Ta tradycja w Polsce, choć została zapoczątkowana już wcześniej, szczególnie rozpowszechniła się wraz z rozpoczęciem kultu św. Maksymiliana Marii Kolbego. Jego drugie imię miało być ukłonem w stronę Matki Boskiej i stać się również ochroną.
Znanymi osobami, które noszą to imię jako drugie są m.in. Bronisław Maria Komorowski, były prezydent, Tadeusz Maria Sznuk, prowadzący "Jednego z dziesięciu", senator Jan Maria Jackowski czy polski poeta Artur Maria Swinarski. Jan Rokita, choć nosi drugie imię Władysław, zdecydował się używać swojego kolejnego imienia w działalności politycznej, a jako pierwsze imię nadano je profesorowi Marii Krzysztofowi Byrskiemu, orientaliście i ambasadorowi RP w Indiach.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Izabela Trojanowska zaśpiewała kontrowersyjny utwór na kościelnym koncercie
Nie żyje Andrew Woolfolk, członek legendarnego zespołu Earth, Wind & Fire
Źródło: goniec.pl