Jest zawiadomienie do prokuratury na Elżbietę Witek w związku z wczorajszą reasumpcją

Sejmowe kluby Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL złożą wspólny wniosek o odwołanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez nią przestępstwa. Sprawa dotyczyć ma zarządzenia reasumpcji głosowania w czasie środowych obrad. W środę Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Niewiele jednak brakowało, a do głosowania by nie doszło, bo opozycja wygrała walkę o przełożenie obrad. Po przerwie marszałek Elżbieta Witek zarządziła jednak reasumpcję głosowania. Tym razem triumfował PiS.
Zawiadomienie do prokuratury
Koalicja Obywatelska zarzuca marszałek Witek naruszenie art. 231 Kodeksu Karnego, który mówi o niedopełnieniu obowiązków lub przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.
- Nie miała prawa rozpocząć obrad, które Wysoka Izba odroczyła. To nie jest „widzimisię” pani marszałek, tylko został zgłoszony jasny, czytelny wniosek o odroczenie i 229 posłów głosowało za. Wszystkie działania późniejsze pani marszałek były nielegalne, w związku z tym już jutro będzie odpowiedni wniosek do prokuratury - powiedział na konferencji prasowej Borys Budka.
.@Platforma_org składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Elżbietę Witek.
— Roch Kowalski (@rochkowalski) August 12, 2021
Nierespektowanie wyniku głosowania i dopuszczenie wniosku o reasumpcję miało być przekroczeniem uprawnień.@__Lewica będzie składać wniosek o odwołanie marszałek. @RMF24pl pic.twitter.com/N5o7wMhCct
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
- Doszło do przestępstwa legislacyjnego, a Elżbieta Witek zapisała się na czarnej karcie historii. To ona - Elżbieta „reasumpcja Witek” powinna dbać o najwyższe standardy demokratyczne - mówiła zaś posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz. Z kolei poseł Arkadiusz Myrcha zaznaczył, że marszałek Sejmu to osoba pełniąca funkcję publiczną, a każde działanie, które podejmuje w ramach pełnionych obowiązków musi wynikać z podstaw prawnych.
- Marszałek nie miała ani cienia podstawy prawnej do tego, żeby zarządzić przerwę po przegłosowaniu wniosku o odroczenie do 2 września, ani tym bardziej nie miała jakiejkolwiek podstawy prawnej do tego, żeby zarządzić reasumpcję głosowania. Tymi dwiema decyzjami marszałek Witek z pewnością naruszyła regulamin Sejmu, który jest dla niej obowiązujący, tym samym naraziła się na odpowiedzialność karną - mówił Myrcha.
Wniosek o odwołanie
Kluby KO, Lewicy i PSL zapowiedziały także wspólny wniosek o odwołanie marszałek Witek ze stanowiska. Jak zaznaczył Budka, to, co zrobiła marszałek było niedopuszczalne i odebrało Elżbiecie Witek jakąkolwiek legitymację do bycia marszałkiem.
Szef klubu KO Borys Budka wyraził także przekonanie, że opozycja odrzuci nowelę w Senacie, ponieważ - jego zdaniem - jest ona niezgodna z konstytucją. Do odrzucenia w Sejmie uchwały Senatu potrzebna jest bezwzględna większość, a takiej większości w środę PiS nie miał. Jeszcze wczoraj Elżbieta Witek broniła swojej decyzji o reasumpcji, zasłaniając się opiniami prawników. Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński zapowiedział, że wraz z grupą posłów Koalicji wystąpi do marszałek Sejmu, by pokazała ekspertyzy prawne.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Nie żyje Agnieszka Rogalska. Wiadomość przekazał burmistrz Wieliczki
Ryszard Terlecki potwierdził. "LexTVN" ma być dzisiaj uchwalona
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: rp.pl, onet.pl, rmf24.pl



































