Goniec.pl Wiadomości Immersyjna biografia jednej z najbardziej wpływowych artystek wszechczasów w ART BOX EXPERIENCE
fot. materiał prasaowy

Immersyjna biografia jednej z najbardziej wpływowych artystek wszechczasów w ART BOX EXPERIENCE

27 marca 2024
Autor tekstu: Materiał prasowy

FRIDA KAHLO, ŻYCIE IKONY to immersyjna biografia, która zabiera nas w podróż przez życie jednej z najbardziej wpływowych artystek wszech czasów. W połowie XXI wieku legenda Fridy Khalo jest bardziej żywa niż kiedykolwiek wcześniej. Jej życie wciąż porywa, zaskakuje i inspiruje za sprawą biografii, która ukazuje kobietę wytrwałą, silną, buntowniczą i utalentowaną, zdolną do pokonywania przeciwności losu. Kobietę o wyjątkowej osobowości, wyprzedzającą swoje czasy. Już 9 lutego, po raz pierwszy w Polsce, twórcy galerii immersyjnej Art Box Experience (Warszawa, ul. Żelazna 51/53) zaproponują publiczności zupełnie nowy sposób opowiadania intymnej historii – biografię immersyjną. Ukażą wiele twarzy Fridy Khalo poprzez archiwalne zdjęcia, filmy i projekcje, obrazy cyfrowe, przedmioty kolekcjonerskie i nowo skomponowaną muzykę towarzyszącą doświadczeniu wirtualnej rzeczywistości, które z pewnością zachęcą zwiedzających do odkrywania jej legendy. Bilety dostępne są w przedsprzedaży na ticketmaster.pl. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Meksyku w Polsce.

Frida Kahlo w ART BOX EXPERIENCE

Wszyscy znamy Fridę Kahlo, ale czy ją rozumiemy? Co kryje się za jej twórczością, ubiorem, miłościami i stylem życia? Dlaczego po tylu latach światowy mit meksykańskiej artystki jest bardziej żywy niż kiedykolwiek wcześniej? Art Box Experience zaprasza do zanurzenia się we wciągającej biografii, która nie tylko skłania do pytań, ale również podsuwa odpowiedzi.

"Frida Kahlo urodziła się 6 lipca 1907 roku. Lubiła jednak mówić, że przyszła na świat w 1910 roku, wraz z rewolucją meksykańską. Chociaż nie urodziła się w czasie rewolucji, rewolucja pojawiła się wraz z nią" – opowieść o życiu najsłynniejszej Meksykanki w Art Box zacznie się tak, jak na biografię przystało, w chwili jej narodzin. W miasteczku Coyoacán w regionie Oaxaca i bajecznie kolorowym domu, zwanym Casa Azul, gdzie spędziła dzieciństwo. Jednak ta niezwykła historia nie będzie tradycyjną biografią, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Biografia immersyjna czerpie ze sztuki filmowej, animacji, grafiki cyfrowej i malarstwa. W połączeniu z nowymi technologiami dostarcza niepowtarzalnych przeżyć zanurzenia się w pełen symboli świat wyobraźni artystki i jej otoczenie. W kolejnych przestrzeniach galerii poruszająca opowieść za każdym razem przyjmuje zupełnie nowy sposób narracji – będą to m.in. pokazy audiowizualne 360°, cyfrowe instalacje artystyczne, doświadczenie wirtualnej rzeczywistości (VR), projekcje stereoskopowe (3D), mappingi i aranżacje muzyczne. A wszystko to na 800 m² przestrzeni immersyjnej Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina. Miłośnicy bardziej tradycyjnych form wystawienniczych, również znajdą tu coś dla siebie – pokój edukacyjny z kalendarium życia artystki zilustrowanym archiwalnymi fotografiami i licznymi nawiązaniami do tradycji i kultury Meksyku.

Na wystawę wejdziemy przez udekorowany kwiatami i płonącymi świecami domowy ołtarz. W tradycji meksykańskiej miejsce spotkania żywych z umarłymi symbolizuje bramę między światami.” – opowiada Joanna Kowalkowska, prezeska Art Box Experience. – Sercem wystawy będzie spektakularna 30-minutowa produkcja audiowizualna, czyli wyprawa śladami dzieciństwa i młodości Fridy Khalo, jej pasji, macierzyństwa, miłości i dziedzictwa artystycznego, które uczyniły z artystki i jej wizerunku globalną ikonę. Następna przestrzeń jest niczym sen, w którym dzięki doświadczeniu wirtualnej rzeczywistości przez ok. 10 minut spacerujemy po meksykańskiej ulicy czy zanurzamy się w tętniącą kolorami, fantastyczną dżunglę. Towarzyszą nam znane z obrazów Fridy charakterystyczne elementy, które utorują drogę ikonograficznemu odrodzeniu artystki w erze cyfrowej i jej ogromnej popularności współcześnie, także w popkulturze – zapowiada Kowalkowska .

Momenty zwrotne w życiu Fridy, w tym wypadek komunikacyjny, który na zawsze zmienił plany i marzenia młodej dziewczyny, ilustrują dwie artystyczne instalacje cyfrowe:

Przygotowane przez katalońskie studio produkcyjne Layers of Reality oraz współpracujących artystów, prace cyfrowe odnoszą się do czasu, w którym Frida cierpiała ogromny ból, przykuta do łóżka po wypadku, który w ówczesnej prasie opisywany był jako śmiertelny – wylicza Kowalkowska.

W jego kosekwencji, zamiast zostać lekarką, została pacjentką na resztę życia. I tak została Fridą, która potrafiła przemienić nieustanny ból w sztukę – dodaje.

Trójwymiarowa, poetycka wizja wypadku zatytułowana "Chwila" powstała w technologii stereoskopowej (3D). Instalacja "Sen" pozwoli zaś na spojrzenie na otaczający Fridę świat z miejsca, w którym namalowała większość swoich prac, czyli jej łóżka. "Stworzyliśmy w Art Boxie coś na wzór wideo-rzeżby, gdzie tradycyjną scenografię połączyliśmy z mappingiem" – tłumaczy Joanna Kowalkowska.

Podróżując dalej, w głąb świata artystki, widzowie udadzą się do tętniącego życiem baru Pulquería La Rosita . Miejsca wybranego przez Fridę do przeprowadzenia zajęć z malarstwa, podczas których zachęcała swoich studentów do wyjścia poza mury uczelni i poznania środowiska i tradycji swojego kraju oraz przywrócenia jego zwyczajów. Dzieci (a także dorośli) mogą tu wziąć udział w interaktywnej zabawie i na chwilę stać się twórcami sztuki cyfrowej , przyozdabiając ściany mitycznego lokalu wyobrażeniami meksykańskiej artystki. I to nie jedyna atrakcja pozwalająca na zabawę z wystawą. Jedna z sal została w pełni poświęcona „Frida’s Universe” (Światu Fridy) – przestrzeni sensorycznej, która wyczuwając nasze gesty, niemal w magiczny sposób zmiania otaczający nas krajobraz i wprowadza elementy projekcji w ruch.

A na zakończenie hit – interaktywna fotobudka AI , która, rozpoznawszy naszą twarz, wygeneruje unikalny portret w surrealistycznej stylistyce, tak charakterystycznej dla Fridy.

Frida – ikona mody , to ostatni rozdział opowieści w Art Box. Malarstwo pozwalało Fridzie się uzewnętrznić. Ubrania natomiast pomagały ukryć zbolałe ciało. Gdziekolwiek się pojawiła, błyszcząca aksamitna spódnica, bogato haftowana bluzka, kok ozdobiony kwiatami lub kolorowymi wstążkami i spektakularne klejnoty przyciągały każde spojrzenie. I wszyscy widzieli dokładnie to, co Frida Kahlo chciała pokazać: dumę z meksykańskich korzeni, pewność siebie, radość życia.

Wydarzeniu w Art Box Experience towarzyszyć będą spotkania, cykl oprowadzań i rozmów:

Charakter wystawy – opowieści biograficznej i postać Fridy Kahlo pozwalają wyprowadzić mnogość różnorodnych wątków interpretacyjnych. Dlatego nasz program edukacyjny zaowocuje atrakcyjnymi materiałami odnoszącymi się, poza samą ikoną popkultury, jaką stała się już za życia Frida Kahlo, do feminizmu, walki z bólem i wykluczeniem, relacji ze współczesnymi jej artystami, bogatej kultury Meksyku, niepowtarzalnego stylu – zarówno malarskiego jak i strojów, nadzwyczajnej relacji miłości, zdrady i cierpienia między Fridą a jej mężem, Diego Riverą – zapowiada Mateusz Labuda, wiceprezes Art Box Experience.

Bilety: do nabycia online (Bilety Art Box Experience). Więcej na: artboxexperience.com

Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53, drugie piętro; pon.-czw., od godz. 9.00 do 20.00, ostatnie wejście o 19.00; pt. od godz. 9:00 do 21:00, ostatnie wejście o godz. 20; weekend w godz. 10.00-21.00).

Kontakt dla mediów: media@artboxexperience.com

belka.jpg

Kim jesteśmy?

Kim jesteśmy? Art Box Experience to autorski projekt, który łączy najnowsze techniki animacji komputerowej i wrażeń dźwiękowych z bogatym systemem projekcji obrazu w technologii panoramy 360º, animacji 3D i 2D, a scenografia – rezultat cyfrowej projekcji o najwyższej jakości – przybierać może różne barwy i formy. Zamiast jedynie oglądać historię, o której opowiada dana wystawa, zwiedzający staje się jej częścią, zanurza się w niej wszystkimi zmysłami. Wyróżnikiem Art Box Experience, obok najwyższej klasy rozrywki na światowym poziomie, jest również treść edukacyjna, związana z kulturą, sztuką, historią, nauką, geografią, przyrodą czy modą. Przy wystawach multisensorycznych „Retro Warszawa” i „Save the Planet” partnerami są instytucje kultury i nauki o najwyższej renomie: Dom Spotkań z Historią, Fundacja Nauka o Klimacie, MHŻP Polin, Muzeum Warszawy, Muzeum Ziemi, UN Global Impact. Art Box Experience jest wielofunkcyjną przestrzenią immersyjną, gdzie na styku sztuki, nauki, cyfrowej technologii i rozrywki powstają unikalne multisensoryczne wystawy, spektakle, koncerty i eventy. Ambicją jego twórców jest prezentowanie tam atrakcyjnych i wartościowych treści z dziedziny sztuki, nauki, edukacji, ekologii i popkultury. Jest owocem pasji, doświadczenia i kompetencji autorytetów świata nowych technologii, rozrywki i świata muzealnego: Joanny Kowalkowskiej (współzałożycielki Art Box Experience, absolwentki prestiżowej uczelni artystycznej Central Saint Martins w Londynie, projektantki i dyrektorki artystycznej wielu międzynarodowych projektów interdyscyplinarnych, łączących ze sobą teatr, sztuki wizualne, design oraz pasjonatki nowych technologii), Mateusza Labudy (wicedyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Warszawy, wieloletniego menadżera Maanamu, producenta muzycznego) i Piotra Sikory (współzałożyciela m.in. Platige Image, domu produkcyjnego „Dobro” czy Art Box Experience, międzynarodowego producenta filmów animowanych, cinematików do gier komputerowych oraz efektów specjalnych, nagrodzonych setkami nagród, w tym nominacjami do Oscara© i brytyjskimi nagrodami BAFTA; do jego najbardziej rozpoznawalnych produkcji zaliczają się m.in. animacja krótkometrażowa Katedra, serial Wiedźmin dla Netfliksa, Wonder Woman dla DC Comics czy Melancholia i Antychryst Larsa von Triera).

Materiał prasowy.

Obserwuj nas w
autor
Materiał prasowy
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport