Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Grób autorki "Na prawo most, na lewo most" został zniszczony. Przykry widok
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 31.03.2022 08:48

Grób autorki "Na prawo most, na lewo most" został zniszczony. Przykry widok

grób Heleny Kołaczkowskiej zniszczony
Wikimedia/Mateusz Opasiński

Ponad dwa lata po śmierci znanej autorki tekstów piosenek i książek dla dzieci Heleny Kołaczkowskiej, grób artystki na warszawskich Powązkach został zniszczony. O przykrym zdarzeniu poinformował w mediach społecznościowych fotograf Mateusz Opasiński, który zastanawia się, co mogło spowodować przykre zdarzenie.

Helena Kołaczkowska zmarła 31 grudnia 2019 roku w Warszawie w wieku 103 lat, zostawiając po sobie liczne utwory, takie jak książki dla najmłodszych, libretta operetkowe, bajki muzyczne czy piosenki, znane wielu Polakom.

Ponad dwa lata po ostatnim pożegnaniu artystki, jej grób został już nieco zapomniany i nie cieszy się aż taką popularnością jak tuż po jej odejściu. Dopiero niedawno o mogile postanowił przypomnieć fotograf Mateusz Opasiński, który przy okazji dokonał bardzo przykrego odkrycia.

Grób znanej artystki został zniszczony

- Przykra sprawa. Płyta na grobie poetki i tekściarki Heleny Kołaczkowskiej, autorki m.in. niezapomnianego przeboju 'Na prawo most, na lewo most', została rozbita - napisał na Facebooku Opasiński o mogile znajdującej się na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Fotograf zastanawia się także, czy zniszczony grób to efekt niedawnych silnych wichur przechodzących nad Polską, czy też efekt celowego działania wandali. Do wpisu została zamieszczona również fotografia, która przedstawia smutny widok pękniętej płyty nagrobkowej.

Utwory Kołaczkowskiej śpiewały największe gwiazdy

Helena Kołaczkowska urodziła się 4 stycznia 1916 roku w Charkowie. Swoją karierę rozpoczęła jeszcze w czasach niemieckiej okupacji, skupiając się na tworzeniu własnych tekstów piosenek i wykonywaniu autorskich utworów.

W latach 1959-1960 kierowała Radiowym Teatrem Piosenki. Stworzyła takie hity, jak "Zwykle kocha się na wiosnę", "Nasza Warszawo" czy nucone przez całą Polskę "Na prawo most, na lewo most".

Mało kto wie, że tekst piosenki powstał ponad 70 lat temu w ramach konkursu ZAiKS na utwór o Warszawie, w którym zajął trzecie miejsce. To jednak nie powstrzymało przed wykonywaniem go wielkich gwiazd, m.in. Ireny Santor i Aliny Janowskiej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: WP

Tagi: Grób
Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów