GIS wskazał "najczęstsze grzybowe pomyłki". Te gatunki łatwo ze sobą pomylić
Jesienny wysyp grzybów rozpoczyna się w połowie września i trwa aż do pierwszych przymrozków. W sezonie łatwo jednak o pomyłkę. Wiele jadalnych grzybów do złudzenia przypomina bowiem te trujące. Na co warto zwrócić uwagę podczas grzybobrania?
Najczęstsze pomyłki na grzybach
Grzybobranie to doskonały pomysł na relaks w jesienne dni. Wiele osób uwielbia spacery po lesie, w poszukiwaniu borowików, prawdziwków czy kurek. Niestety podczas zbierania grzybów nietrudno o pomyłkę.
Zbierając grzyby, warto dokładnie przyjrzeć się owocnikom. Niektóre do złudzenia przypominają bowiem te, które nie nadają się do spożycia. Na co należy zwrócić uwagę podczas grzybobrania?
Czym różnią się grzyby trujące od grzybów niejadalnych?
Grzyby można podzielić na trzy kategorie, ze względu na ich przydatność do spożycia. Wyróżniamy owocniki jadalne, niejadalne i trujące.
Pierwsze z nich nadają się do spożycia po obróbce termicznej. Niejadalnych nie powinno się jeść ze względu na smak, zapach, twardy miąższ lub toksyny. Niektóre z nich są ponadto objęte ochroną. Grzyby trujące z kolei posiadają w sobie toksyny, które mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci.
Trzy gatunki grzybów, które łatwo ze sobą pomylić
Wiele gatunków jadalnych grzybów do złudzenia przypominają te niejadalne, bądź trujące. - Niejeden wygląda jak gołąbek, a okazuje się muchomorem - czytamy w mediach społecznościowych Sanepidu. Oto grzyby, które najłatwiej ze sobą pomylić:
- pieczarka biaława - grzyb jadalny, często mylony z trującym muchomorem jadowitym ;
- czubajka kania - grzyb jadalny, który łatwo pomylić z trującym muchomorem plamistym ;
- muchomor sromotnikowy/zielonawy - grzyb trujący, przypominający wyglądem gołąbka zielonawego .