GIF wycofuje lek na przeziębienie
Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) podjął decyzję o wycofaniu popularnego leku na przeziębienie. Z aptek znikną dwie partie preparatu. Wszystko z powodu wykrycia wady jakościowej.
Dwie serie lekarstwa nie będą już dostępne w żadnej aptece w Polsce. W ten sposób GIF chce zadbać o bezpieczeństwo konsumentów.
GIF alarmuje. Błędne wyniki badań popularnego lekarstwa
GIF regularnie publikuje komunikaty ostrzegawcze na oficjalnym profilu na Twitterze. Z najnowszego wpisu wynika, że z obrotu handlowego wycofano lek na przeziębienie.
Na mocy decyzji GIF ze wszystkich aptek znikną dwie partie Polopiryny Max Hot . Zgłoszenie w tej sprawie wpłynęło od producenta odpowiedzialnego za ten preparat - spółki Polpharma S.A.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
W trakcie badań stabilności wykryto podwyższoną zawartość kwasu salicylowego . Wada jakościowa pojawiła się w Polopirynie Max Hot (Acidum acetylsalicylicum+Acidum ascorbicum+Coffeinum, 500 mg+300 mg+50 mg) w opakowaniu zawierającym 8 saszetek.
Dwie partie leku na przeziębienie nie nadają się do użytku
GIF wycofuje z aptek lekarstwo o numerze serii 902038 . Na opakowaniu widnieje termin ważności preparatu: 04.2022 . Druga wycofana partia jest opatrzona numerem 902272 . Data ważności tej serii to 06.2022 .
Osoby, które zdążyły już kupić lek o wyżej wymienionych partiach nie powinny go stosować. Skutki mogą odwrotne od zamierzonych.
Polopiryna Max Hot zawiera trzy składniki czynne - witaminę C, kofeinę i kwas acetylosalicylowy. Preparat stosowany w razie wystąpienia gorączki i objawów przeziębienia czy grypy m.in. bólów mięśniowo-stawowych, głowy i gardła.
Dorośli i młodzież powyżej 16. roku życia mogą przyjmować maksymalnie 1 saszetkę tego leku w odstępie 6-8 godzin. Producent zastrzega, aby nie stosować więcej niż 8 saszetek w ciągu doby.
Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance gorącej wody. Polopirynę Max Hot najlepiej stosować tuż po posiłku. W trakcie leczenia tym preparatem odradza się spożywanie alkoholu, ponieważ rośnie ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
W ostatnich dniach 2021 r. GIF wycofał również inny lek. 27 grudnia na Twitterze opublikowano wpis, informujący o wadzie jakościowej w jednej serii produktu leczniczego Tabex (Cytisinum, nr serii: 31120, termin ważności: 11.2022).
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
GW ujawnia kulisy zakupu systemu Pegasus. "PiS oszukał posłów"
-
Czarnek atakuje Tuska. "Zgorzkniały starzec", który "nie wniósł żadnych nowości"
-
Donald Tusk spędził Sylwestra pod oknami szpitala. Martwi się o zdrowie wnuczki
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
źródło: Twitter, doz.pl