Goniec.pl

TOP10 kultowych programów TVN. Pamiętacie je wszystkie?

3 Października 2022

Udostępnij:

TVN świętuje swoje 25-lecie. Pamiętacie kultowe programy stacji?

TVN rozpoczął nadawanie 3 października 1997 r. o godz. 19:00. W czasach, gdy widzowie mieli dość niewielki wybór stacji, nowy program był prawdziwym powiewem świeżości i promował zupełnie inne podejście do telewizji.

Wraz z debiutem nowej stacji pojawiły się też kompletnie nowe programy, które zawędrowały do nas z dalekiego świata. W czasach, gdy Internet dopiero raczkował i byliśmy "skazani" na polską telewizję, TVN dał nam możliwość obcowania z zagranicznymi formatami.

To właśnie w TVN-owi zawdzięczamy pierwszy polski reality show - "Agent". Również na antenie tej stacji niemal wszyscy śledziliśmy losy bohaterów kultowego "Big Brothera". Teraz trudno sobie wyobrazić, jak wielkim sukcesem był to program. Średnio oglądało go ponad 4 miliony widzów, a podczas finału 1. edycji, przed telewizorami zasiadło 8 866 938 widzów. To 1/4 narodu!

Choć wiele programów nie przetrwało próby czasu, to wiele formatów do dziś radzi sobie świetnie. "Milionerzy" do dziś są chętnie oglądani, a każda główna wygrana stanowi wielkie wydarzenie. W TVN-ie debiutował również "Taniec z gwiazdami", który obecnie rozmienia się na drobne w Polsacie.

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to uczestnicy formatu kiedyś byli prawdziwymi gwiazdami - Mariusz Pudzianowski, Kinga Rusin, Anna Mucha, Katarzyna Cichopek. Dziś tancerze często są popularniejsi od swoich "sławnych" podopiecznych.

Jakie jeszcze kultowe programy zawdzięczamy stacji TVN? Przypomnijmy je sobie, aby godnie uczcić 25. urodziny stacji. Zobaczcie w naszej galerii!

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Slajd 1 z 10

"Big Brother"

"Big Brother"/TVN

"Big Brother"

Kultowy program wystartował 4 marca 2001 roku i był bezsprzecznie jednym z najpopularniejszych i najbardziej przełomowych w historii polskiej telewizji. Reality show prowadzone na żywo przez Martynę Wojciechowską i Grzegorza Miecugowa momentami potrafiło przyciągnąć przed ekrany niemal... 9 milionów widzów!

Choć minęło 20 lat i większość uczestników "Big Brothera" dawno zniknęła z życia publicznego, to wielu Polaków do dziś doskonale ich pamięta. Pierwszą edycję programu zwyciężył Janusz Dzięcioł, na którego głosowało ponad 65% telewidzów.

Slajd 2 z 10

"Chwila Prawdy"/TVN

"Chwila Prawdy"/TVN

"Chwila Prawdy"

Choć program zagościł w telewizji na krótko (był emitowany w latach 2002-2004), to do dziś wiele osób go wspomina ze względu na wyjątkowy format. Połączenie reality show i teleturnieju prowadził Zygmunt Chajzer, a w każdym odcinku udział brały trzy rodziny.

Przed reprezentantem każdej z nich stawiano arcytrudne zdanie, za którego wykonanie można było wygrać atrakcyjne nagrody. W programie śledziliśmy przygotowania członków rodziny do "chwili prawdy" oraz finałowe zmierzenie się z zadaniem.

Co ciekawe, w jednym z odcinków wzięli udział politycy, m.in Lech Kaczyński, który musiał zapamiętać twarze, imiona oraz osiągnięcia stu sławnych kobiet. Fragment programu możecie zobaczyć poniżej:

Slajd 3 z 10

"Jestem, jaki jestem"/TVN

"Jestem, jaki jestem"/TVN

"Jestem, jaki jestem"

Kolejny pionierski reality show TVN-u emitowane w latach 2003-2004. W przeciwieństwie do wcześniejszych formatów tutaj widzowie mogli na bieżąco obserwować życie Michała Wiśniewskiego, czyli największej ówcześnie gwiazdy w kraju.

Popularny "Wiśnia" był jednym z "heroldów" zachodniej kultury w kraju i mnóstwo widzów zasiadało przed telewizorami, aby obserwować życie jego rodziny, którego można było obserwować dzięki kamerom zamieszczonym w niemal każdej części jego luksusowego domu w Józefowie.

Do historii przeszedł jego ślub z Martą "Mandaryną" Wiśniewską na kole podbiegunowym. Widzowie byli też świadkami, jak został ojcem, wybrał nową wokalistkę zespołu i przygotowywał się do reprezentowania Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji.

Slajd 4 z 10

"Ananasy z mojej klasy"/TVN

"Ananasy z mojej klasy"/TVN

"Ananasy z mojej klasy"

Prowadzącą program była najpierw Sandra Nowak (Walter), którą później zastąpił nieoceniony Zygmunt Chajzer. W programie gwiazdy cofały się do swoich czasów szkolnych i spotykały ze znajomymi sprzed lat.

Jednym ze stałych punktów programu było "wyłonienie" spośród publiczności kolegów, koleżanki i nauczycieli z czasów szkoły średniej, którzy wspierali ich jako członkowie ich zespołów.

W 2002 roku program został wybrany najzabawniejszym talk-show podczas III Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.

Slajd 5 z 10

"To było grane"/TVN

"To było grane"/TVN

"To było grane"

Muzyczny teleturniej prowadzony przez piosenkarkę Kayah w latach 1998-1999. W programie dwie drużyny mierzyły się między sobą w konkurencjach polegających na odgadywaniu przebojów z danego roku. Na czele zespołów stali Bożena Dykiel i Andrzej Krzywy z zespołu De Mono, a w każdym odcinku występował muzyczny gość specjalny.

Slajd 6 z 10

" Rozmowy w toku"/TVN

" Rozmowy w toku"/TVN

" Rozmowy w toku"

Pierwszy codzienny talk-show w polskiej telewizji, który od początku wzbudzał mnóstwo emocji. W każdym odcinku poruszany był inny problem, który omawiany był z ekspertami i specjalnie zaproszonymi gośćmi, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach.

Ewa Drzyzga wraz ze specjalistami zaproszonymi do studia starali się znaleźć rozwiązanie. Nieoficjalnie mówi się, że wiele sytuacji było wyreżyserowanych, a gośćmi byli początkujący aktorzy - nie zmienia to faktu, że do dziś program cieszy się dużą sympatią widzów.

4 listopada 2016 r. zakończono emisję programu. Początkowo przez krótki okres program prowadziły Ewa Bakalarska i Anna Maruszeczko.

Slajd 7 z 10

"Wybacz mi"/TVN

"Wybacz mi"/TVN

"Wybacz mi"

Program z 2000 r., do którego zgłaszały się osoby chcące przeprosić osoby, które zraniły. Bohaterami "Wybacz mi" byli poróżnieni przyjaciele, sąsiedzi, znajomi, rodzice, dzieci, którzy chcieli przyznać się do błędu i poznać racje drugiej strony. W ich imieniu TVN wysyłał bukiet do osoby, którą chciały przeprosić.

Jeśli zraniona osoba wyraziła chęć pojednania, dochodziło do zgody na wizji.

Slajd 8 z 10

"Kuba Wojewódzki Show"/"Szymon Majewski Show"

"Kuba Wojewódzki Show"/"Szymon Majewski Show"

"Kuba Wojewódzki" oraz "Szymon Majewski Show"

Kuba Wojewódzki od 2002 roku prowadził swój autorski show w Polsacie, ale w 2006 zdecydował się o przejściu do TVN. Ta zmiana barw była wówczas dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem, ale finalnie wyszła prezenterowi na dobre. Przez wiele lat program Kuby Wojewódzkiego był jednym z najpopularniejszych w stacji, a on sam do dziś nazywany jest "królem TVN-u".

Program "Szymon Majewski Show" powstał w 2005 roku i był w pewnym sensie TVN-owską odpowiedzią na autorski program Wojewódzkiego. W obu formatach goście mogli liczyć na nieszablonową rozmowę pełną poczucia humoru. Finalnie jednak po 6 latach uznano, że prowadzący wyczerpał swój potencjał i w 2011 roku zakończono emisję. Jak wszyscy doskonale wiedzą, program Kuby Wojewódzkiego emitowany jest do dzisiaj.

Slajd 9 z 10

"Automaniak"/TVN

"Automaniak"/TVN

"Automaniak"

Przełomowy program motoryzacyjny, który emitowany był w latach 1998-2006. Prowadzącymi byli Martyna Wojciechowska i Maciej Wisławski, którzy przedstawiali m.in. nowinki ze świata motoryzacji, relacje z wyścigów i rajdów, testy aut i informowali o zmianach w kodeksie drogowym.

W 2006 roku program został zastąpiony przez "Automaniak max" i przeniesiony na antenę TVN Turbo. Prowadzącym programu został Marcin Prokop.

Slajd 10 z 10

"Superniania"/TVN

"Superniania"/TVN

"Superniania"

Polska wersja programu "SuperNanny", emitowanego w USA. Do reality show Doroty Zawadzkiej zgłaszały się rodziny, które miały problem wychowawczy ze swoimi dziećmi. Tytułowa superniania pomagała im opanować niesforne pociechy i rozwiązać problemu trawiące rodzinę.

Wokół programu emitowanego w latach 2005-2008 narosło sporo kontrowersji. Psychologowie i rodzice twierdzili, że jej metody takie jak ignorowanie płaczu dziecka, lekceważenie dzieci czy wysyłanie ich za karę na "karny jeżyk" zahaczają o przemoc psychiczną. Co gorsza, rodzice nie mogli przerwać nagrywania programu, gdyż w takiej sytuacji musieliby ponieść ogromną karę za zerwanie kontraktu.

Śmiertelny wypadek w Kutnie

Auto w strzępach, w środku dwoje dzieci. Dwa śmigłowce LPR w akcji, jest ofiara

Śmiertelny wypadek w Kutnie. Samochód wjechał pod pociąg. Na miejsce wezwano dwa śmigłowce LPR. Fot. Kutnowskie Centrum Informacyjne (T. Zagórowski)

Zobacz nastepną galerię >