Goniec.pl
Sposób

YouTube/EFECTO DEL ORDEN

Eksperci podzielili się sposobem na stworzenie domowego klimatyzatora

20 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Ekstremalnie wysokie temperatury, które królują w Polsce w ostatnich dniach, dają się we znaki niemal wszystkim. Upały utrudniają pracę i nie pozwalają na zachowanie skupienia. W sieci pojawił się genialny sposób, dzięki któremu można schłodzić wnętrze domu czy mieszkania. Potrzebny jest tylko kawałek kartonu i plastikowe butelki.

Bardzo ciekawy film instruktażowy został opublikowany w serwisie YouTube przez użytkownika o nazwie EFECTO DEL ORDEN. Jak przyznaje autor, pomysł inspirowany jest działaniami firm Gray Dhaka i Grameen Intel.

nawalnica stary dzikow

Podkarpacie: Przez wieś przeszła nawałnica. Nagła, niszczycielska zmiana pogody

CZYTAJ DALEJ

Wymyślony przez nie sposób cieszy się dużym uznaniem wśród mieszkańców Bangladeszu, którzy często mieszkają w barakach bez dostępu do elektryczności. Wynalazek nazywany eco-coolerem cieszy się dużym uznaniem, ponieważ nie generuje kosztów i jest dostępny dla każdego, niezależnie od zasobności portfela.

Do jego wykonania potrzebujemy płyty kartonowej o wielkości okna i plastikowych butelek. Te surowce każdy z nas z pewnością ma w swoim domu. Nie zaszkodzi również odrobina zdolności manualnych i cierpliwość.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Pierwszym krokiem do stworzenia prowizorycznego klimatyzatora jest docięcie kartonu tak, by pasował do wymiarów okna. Następnie należy zrobić w płycie otwory, które wielkością będą pasowały do szyjek butelek.

Plastikowe opakowania po napojach należy obciąć tak, by zostało tylko kilkanaście centymetrów szyjek. Nie można zapomnieć o wycięciu górnej części nakrętek. Im więcej butelek, tym efekt chłodzenia będzie bardziej odczuwalny.

Gdy materiały zostaną już przygotowane, należy umieścić butelki w dziurach w kartonie, zabezpieczając je nakrętkami, a następnie zamontować klimatyzator w oknie i dobrze go zabezpieczyć przed wypadnięciem. Szyjki powinny być skierowane do wewnątrz pomieszczenia.

To prowizoryczne urządzenie działa na zasadzie rozprężenia. Oznacza to, że gorące powietrze dostaje się do szerszego końca butelki, uwalniając to chłodniejsze. By zrozumieć mechanizm funkcjonowania klimatyzatora, warto wykonać test na własnej dłoni.

Gdy chuchniemy na swoją rękę, poczujemy ciepłe powietrze, ale gdy zrobimy to samo z ustami złożonymi w dziubek, powietrze będzie chłodne.  Temperatura spada przez rozprężanie za ustami.

Tysiące mieszkańców krajów, w których panuje gorący, tropikalny klimat, korzysta z tego sposobu każdego dnia. To zdecydowanie tańsza i bardziej przystępna opcja niż klasyczny klimatyzator, którego cena może sięgać jednej pensji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nowa Biała: 44 budynki spłonęły. Premier Morawiecki wysyła wojsko do pomocy

  • Robert Lewandowski po meczu wysłał SMS. Jego treść hitem internetu

  • TVP Sport podczas transmisji oddała hołd Markowi Tokarskiemu

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Webniusy

Podobne artykuły

Lifestyle

Mężczyzna rozkuł ścianę podczas remontu. Znalazł podziemne miasto

Czytaj więcej >

Lifestyle

9-latek napisał list do Roberta Lewandowskiego. Żona napastnika reaguje

Czytaj więcej >

Lifestyle

Sąsiadowi nie podobały się kredowe rysunki dzieci na chodniku. Zagroził policją

Czytaj więcej >

Lifestyle

Złodzieje oznaczają mieszkania, które chcą obrabować. Co mówią poszczególne znaki?

Czytaj więcej >

Lifestyle

Przyszła panna młoda z Indii odwołała ślub. Powodem wada wzroku narzeczonego

Czytaj więcej >
Poruszający ślub

Lifestyle

Podczas ślubu pan młody nagle chwycił za mikrofon. Wzruszające słowa

Czytaj więcej >