Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Dzień bez Alkoholu 2022. Te gwiazdy zapomniały, żeby nie wsiadać do samochodu pod wpływem alkoholu
Sandra Gozdur
Sandra Gozdur 01.06.2022 15:44

Dzień bez Alkoholu 2022. Te gwiazdy zapomniały, żeby nie wsiadać do samochodu pod wpływem alkoholu

Durczok Kozidrak
KASIA ZAREMBA/TRICOLORS/EAST NEWS

Pierwszy czerwca kojarzy nam się przede wszystkim z Międzynarodowym Dniem Dziecka. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tego dnia wypada również inne święto, które zostało ustanowione w Polsce wiele lat temu - Dzień bez Alkoholu. Celem obchodów tego dnia jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat szkodliwego dla zdrowia wpływu alkoholu na organizm. Przy okazji tego święta przypominamy gwiazdy, które z alkoholem miały się na bakier i prowadziły samochód pod jego wpływem.

Parlamentarzyści, którzy zdecydowali w 2006 roku o wprowadzeniu Ogólnopolskiego Dnia Bez Alkoholu, chcieli zachęcić do "podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu". Warto zaznaczyć, że ta data nie jest przypadkowo i została wybrana ze względu na obchodzony w tym samym terminie Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Dzień bez Alkoholu - po co?

Nie da się ukryć, że picie alkoholu dla wielu osób jest nieodłącznym elementem życia. Podczas spotkania z przyjaciółmi, na obiedzie ze znajomymi, na imprezie musi pojawić się piwo, wino czy wódka. Wszystko jest dla ludzi, ale niektórzy często zapominają o umiarkowanych ilościach. W związku z tym, celem wprowadzenia Dnia bez Alkoholu jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat szkodliwego dla zdrowia wpływu alkoholu na organizm oraz podjęcie takich działań, które doprowadzą do ograniczenia jego spożycia.

Gwiazdy i jazda pod wpływem alkoholu

Czasami trudno dziwić się zwykłemu Kowalskiemu, że przedawkował alkohol, skoro znane i lubiane gwiazdy dają zły przykład. Na szczęście w tym wypadku znane osoby nie mają taryfy ulgowej (a przynajmniej niezbyt dużej). Od dawna mówi się o tym, jak niebezpieczna jest jazda po alkoholu, mimo to cały czas słyszy się o kolejnych zatrzymanych osobach, które wsiadły za kółko pod wpływem. We wrześniu zeszłego roku takiego czynu dopuściła się Beata Kozidrak. W wydychanym powietrzu stwierdzono dwa promile, co poskutkowało skierowaniem sprawy do sądu. Czwartego maja Beata Kozidrak usłyszała wyrok. Niestety, można wymienić wiele przykładów znanych osób, które zrobiły to samo, co wokalistka zespołu Bajm.

Sprawdź, które gwiazdy wsiadły za kółko pod wpływem alkoholu:

Objawy po spożyciu alkoholu

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przestrzega przed nadmiernych spożywaniem alkoholu i przypomina, że nie tylko jest on szkodliwy dla zdrowia, ale może również wywołać wiele nieprzyjemnych objawów.

  • od 0,3 do 0,5 promila - Nieznaczne zaburzenia równowagi oraz euforia i obniżenie krytycyzmu, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zaburzenia widzenia

  • do 0,7 promila - Zaburzenia sprawności ruchowej (niezauważalne osłabienie refleksu0, nadmierna pobudliwość i gadatliwość, a także obniżenie samokontroli oraz błędna ocena własnych możliwości, które często prowadzą do fałszywej oceny sytuacji

  • do 2 promili - Zaburzenia równowagi, sprawności i koordynacji ruchowej, obniżenie progu bólu, spadek sprawności intelektualnej (błędy w logicznym rozumowaniu, wadliwe wyciąganie wniosków itp.) pogłębiający się w miarę narastania intoksykacji alkoholowej, opóźnienie czasu reakcji, wyraźna drażliwość, obniżona tolerancja, zachowania agresywne, pobudzenie seksualne, wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie akcji serca.

  • do 3 promili - Zaburzenia mowy (mowa bełkotliwa), wyraźne spowolnienie i zaburzenia równowagi, wzmożona senność, znaczne obniżona zdolność do kontroli własnych zachowań

  • do 4 promili - Spadek ciśnienia krwi, obniżenie ciepłoty ciała, osłabienie lub zanik odruchów fizjologicznych oraz głębokie zaburzenia świadomości prowadzące do śpiączki

  • powyżej 4 promili - Głęboka śpiączka, zaburzenia czynności ośrodka oddechowego i naczyniowo-ruchowego, możliwość porażenia tych ośrodków przez alkohol.

Co więcej, według, według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: gov.pl/PARPA