Dramatyczna sytuacja w mazowieckich szpitalach. Brakuje respiratorów
Trzecia fala pandemii koronawirusa przyniosła ze sobą wiele zakażeń i zgonów spowodowanych powikłaniami COVID-19. W niedzielę 28 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 29 253 przypadkach zarażenia. Zmarło kolejne 131 osób. Krytycznie jest zwłaszcza na Mazowszu (4652) i na Śląsku (4647).
Na Mazowszu brakuje respiratorów
Na kolejnych miejscach plasują się województwa: wielkopolskie (3652), małopolskie (2404), dolnośląskie (2207), pomorskie (1874), łódzkie (1580), kujawsko-pomorskie (1537), podkarpackie (1333), warmińsko-mazurskie (885), zachodniopomorskie (872), lubelskie (860), świętokrzyskie (718), opolskie (668), lubuskie (636) oraz podlaskie (356).
W województwie mazowieckim odnotowano poważne braki w respiratorach . Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że w tym momencie zaledwie dwa urządzenia pozostają wolne. Ogólnie region dysponuje 496 respiratorami. 99,6 procent z nich jest użytkowana przez pacjentów.
- Obecnie w województwie mazowieckim zajęte jest 99,6 procent dostępnych respiratorów - 494/496. Na całe województwo zostały tylko dwa wolne urządzenia - informował Michał Rogalski, który prowadzi bazę informacji związaną z pandemią COVID-19.
W ośmiu szpitalach tymczasowych na terenie województwa mazowieckiego przebywa obecnie 836 chorych , o czym informował wczoraj wojewoda mazowiecki Konstantyn Radziwiłł. Liczba łóżek jest stale zwiększana - w miarę potrzeb i możliwości danej placówki.
Podczas konferencji prasowej poświęconej w dużej mierze działaniu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w zakresie przeciwdziałania pandemii koronawirusa wojewoda alarmował, że sytuacja w regionie jest naprawdę krytyczna.
W Szpitalu Południowym w Warszawie hospitalizowanych jest 76 pacjentów, w Płocku - 60, w Siedlcach - 96, w szpitalu modułowym WIM - 58, w placówce na Okęciu - 57, na Stadionie Narodowym - 277, w Ostrołęce - 30, a w Radomiu - 76 osób.
Niedawno informowaliśmy, że rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w województwie śląskim . Adam Niedzielski podczas briefingu przed siedzibą resortu podkreślił, że szczególnie zła sytuacja epidemiologiczna wymaga podjęcia działań, które ograniczą transmisję niebezpiecznego patogenu.
Minister zdrowia podkreślił, że Śląsk jest regionem bardzo dużej gęstości zatrudnienia i aglomeryzacji. Mobilność, przemieszczanie się oraz zagęszczenie są idealnymi warunkami do rozwoju pandemii - szczególnie w okresie świąt Wielkanocy.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Michał Wiśniewski znów w żałobie. Jego przyjaciółka przegrała walkę z koronawirusem
-
Ekspert o koronawirusie u dzieci. Zakażenia rzadsze niż u dorosłych, inne objawy
Źródło: Radio Zet