Goniec.pl
Irena Kwiatkowska / KAPiF

KAPiF

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Jak wygląda dom, w którym gwiazdy zamieszkują na starość?

19 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie to miejsce odpoczynku po długiej karierze dla wielu gwiazd. Mieszkańcami tego przybytku byli m.in. Irena Kwiatkowska i Jerzy Połomski. Jak prezentuje się budowla w środku i na zewnątrz?

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Magiczne miejsce

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie to wyjątkowe miejsce, gdzie trafiają gwiazdy, które dłużej nie pracują już w zawodzie i potrzebują pomocy na co dzień, by móc spokojnie funkcjonować w jesieni swoich dni.

andrzej rosiewicz

Andrzej Rosiewicz zdradził, ile dostaje emerytury. Na nic mu nie wystarcza

CZYTAJ DALEJ

Czynne gwiazdy za to organizują często wernisaże i koncerty charytatywne na rzecz ośrodka, na który część z nich patrzy przyszłościowo - być może sami będą kiedyś potrzebowali podobnej pomocy.

Dom Artystów Weteranów został również sceną, na której dzieje się film "Jeszcze nie wieczór" z Janem Nowickim w roli głównej. Jego bohater przybywa na miejsce i zakłóca spokój pozostałych aktorów, chcąc wystawić na miejscu "Fausta".

Ośrodek w Skolimowie jest wielkim i pięknym miejscem. Został wybudowany w 1927 roku ze składek Związku Artystów Scen Polskich. Chciano uczynić to miejsce domem dla wszystkich aktorów potrzebujących pomocy u krańca życia. Do II wojny światowej w miejscu przebywali również tacy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Jak wygląda?

W Domu Artystów Weteranów znajdują się m.in. małe mieszkania dla małżeństw, by nie rozdzielać artystów po przybyciu na miejsce. W nich znajdują się osobne łazienki i aneksy kuchenne. Prócz tego na terenie ośrodka znajduje się siłownia napowietrzna i kaplica.

- Każdy mieszkaniec ma swój własny pokój, który urządza po swojemu. Jeśli ktoś chce zabrać meble ze swojego domu, nie ma z tym najmniejszego problemu - opowiadała w rozmowie z "Super Expressem" Ryszarda Gozdowska mieszkająca w Skolimowie.

Ośrodek znajduje się na sporej działce, przy której osadzono park. Jasna fasada zgrywa się pięknie z zielenią drzew. Na zewnątrz wychodzą tarasy i balkony.

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Trzeba się sporo wykosztować

Obsługa domu często zabiera podopiecznych na spacery, ale również w pełni ich obsługuje, robiąc zakupy, gotując i sprzątając.

Za to wszystko trzeba jeszcze zapłacić, a suma jest naprawdę wysoka. Jak twierdzi jedna z mieszkanek, w ostatnim czasie za miesięczny pobyt trzeba uiścić 6750 zł! A trzeba jeszcze samemu opłacić kosmetyki czy leki. Nie wszyscy artyści mają takie pieniądze i za niektórych płacić musi w dużej mierze rodzina.

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie

Wikimedia Commons/Jadamta

Dzień Babci i Dziadka fot. Instagram @agata_mlynarska, @zenon_martyniuk_fanpage, @beatakozidrak

Dzień Babci i Dziadka 2023. Oto najbardziej znani babcie i dziadkowie polskiego show biznesu

Dzień Babci i Dziadka

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Super Express, Goniec

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Tak wyglądała 30 lat temu, dziś zna ją cała Polska. Fot. Instagram @kingarusin, kadr z programu TVP1, prod. TVP, wyd. 05.02.1993 r.

Gwiazdy

Tak wyglądała 30 lat temu. Dziś zna ją cała Polska

Czytaj więcej >
Krzysztof Skiba rozlicza gwiazdy z chałtur. Marcin Prokop i Maciej Stuhr zdekonspirowani. Fot. Kapif

Gwiazdy

Krzysztof Skiba wyjawił tajemnicę Prokopa i Stuhra. Na pewno nie będą zadowoleni

Czytaj więcej >
Mama Ginekolog przyjmuje koleżanki poza kolejką na NFZ. Influencerka musiała gęsto się tłumaczyć

Gwiazdy

Mama Ginekolog przyjmuje koleżanki poza kolejką na NFZ. Zaczęła gęsto się tłumaczyć

Czytaj więcej >
Youtube/Michał Wiśniewski

Gwiazdy

Kulisy związku Michała Wiśniewskiego wyszły na jaw. Pola nie miała łatwo

Czytaj więcej >
Paweł Małaszyński pokazał zdjęcie syna. 19-letni Jeremiasz podbił serca internautów

Gwiazdy

Paweł Małaszyński pokazał 19-letniego syna. Przystojniejszy niż ojciec?

Czytaj więcej >
Facebook/Karina i Stefan Koch - rodzeństwo Koch

Gwiazdy

Karina z "Chłopaków do wzięcia" zawstydziła krytyków. Nagranie mówi wszystko

Czytaj więcej >