Goniec.pl
Dariusz Piontkowski

Jan Bielecki/East News

Rząd przygotowuje się na ewentualność wprowadzenia nauki zdalnej i hybrydowej od września

26 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

W związku z groźbą czwartej fali pandemii koronawirusa, która może pojawić się w naszym kraju już wczesną jesienią, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski zapowiedział, że rząd ma gotowe rozwiązania prawne na wypadek konieczności ponownego uruchomienia nauki zdalnej w szkołach.

W sobotę wiceminister Dariusz Piontkowski był gościem na antenie Polskiego Radia 24. Jak ujawnił przedstawiciel władzy, rząd opracowuje rozwiązania w sprawie ewentualnego kontynuowania nauki zdalnej i hybrydowej.

Dariusz Piontkowski przyznał, że rząd bierze pod uwagę najgorszy scenariusz

Specjaliści ostrzegają przez nadchodzącą czwartą falą pandemii koronawirusa, która ma pojawić się w naszym kraju już jesienią. Gwałtowny wzrost zachorowań może ponownie doprowadzić do stanowczych działaniach, mających ograniczyć ekspansję groźnego wirusa, w tym m.in. o zamknięciu szkół stacjonarnych.

Na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister edukacji i nauki przyznał, że rząd bierze pod uwagę najgorszy scenariusz rozwoju sytuacji i ma już opracowane rozwiązania prawne, które pozwolą dyrektorom szkół samodzielnie decydować o ewentualnej zmianie trybu nauczania w ich placówce.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Rozwiązania opracowane przez rząd mają umożliwić dyrektorom placówek szkolnych podejmowanie decyzji o całkowitym zawieszeniu zajęć lub zastosowaniu formy hybrydowej nauki. Decyzje te mają być wydawane w porozumieniu z Inspekcją Sanitarną.

- [...] gdyby groźna była sytuacja tylko w niektórych fragmentach Polski, czy pojedynczych placówkach - zapowiedział Dariusz Piontkowski.

Ewentualne ponowne wprowadzenie nauki zdalnej rząd określa mianem „wyjścia awaryjnego”

Jednocześnie wiceminister Piontkowski podkreślił, że wciąż kwestia interwencji w skali kilku województw czy całego kraju pozostanie w gestii Ministra Edukacji i Nauki. Przedstawiciel rządu wskazał również, że nauczanie zdalne nie jest niczym nowym w placówkach, bo funkcjonowało zarówno w tym, jak i poprzednim roku szkolnym.

- Ale traktujemy to jako wyjście awaryjne. Chcielibyśmy, o ile tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, aby jednak we wszystkich typach szkół odbywały się zajęcia stacjonarne - dodał Piontkowski.

Całkowite zamknięcie szkół i przeniesienie nauki w tryb zdalny było jedną z pierwszych stanowczych decyzji, jakie podjął Polski rząd po pojawieniu się zagrożenia pandemicznego w naszym kraju. Wówczas w połowie marca 2020 roku całkowicie zamknięto placówki stacjonarne, które ponownie otwarto dla uczniów dopiero na początku kolejnego roku szkolnego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >