Czy w sylwestra trzeba iść do kościoła? Wielu wiernych jest w błędzie
Już za kilka dni Sylwester, do którego wielu Polaków przygotowuje się od dawna. Tego dnia chętnie świętujemy zakończenie mijającego roku, bawiąc się i korzystając z faktu, że 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Niektórzy zastanawiają się, czy w sylwestra obowiązkiem katolika jest uczestniczyć w kościelnym nabożeństwie? Kodeks Prawa Kanonicznego stawia sprawę jasno.
Sylwester już niebawem. Czy trzeba iść do kościoła 31 grudnia?
Już w najbliższą niedzielę 31 grudnia znaczna część obywateli odda się szampańskiej zabawie świętując zakończenie - dla wielu z nas bardzo wymagającego - roku kalendarzowego.
Sylwester to jeden z ulubionych dni w roku wielu rodaków. Tego dnia możemy bawić się do białego rana, nie martwiąc się o obowiązki zawodowe, bowiem następnego dnia można spokojnie odpocząć. 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Ci, którzy świętują sylwestra, mogą następnego dnia wyłączyć budziki.
Czy w sylwestra trzeba iść na mszę? Kościół wyjaśnia
Zanim jednak Polacy ruszą do sylwestrowej zabawy i świętowania, część z nich zastanawia się, czy obowiązkiem katolika jest 31 grudnia uczestniczyć w mszy świętej. Tę kwestię rozwiewa Kodeks Prawa Kanonicznego, który wymienia listę świąt nakazanych. Znajdują się tam m.in. Boże Ciało czy Święto Trzech Króli, które już 6 stycznia, równy tydzień po sylwestrze.
ZOBACZ: Prognoza pogody na sylwestra i Nowy Rok. Synoptycy wiedzą już, co nas czeka
Kodeks Prawa Kanonicznego wyjaśnia
Czy obowiązek wzięcia udziału w liturgii w sylwestra to konieczność? Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego ten dzień nie należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że katolicy nie muszę i nie są zobowiązani do uczestnictwa w mszy świętej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy 31 grudnia przypada w niedzielę, a tak właśnie będzie już za kilka dni. Wówczas wierni mają obowiązek wizyty w kościele.
Co więcej, 1 stycznia 2024 roku również powinniśmy uczestniczyć w nabożeństwie. Tego dnia przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Z obowiązku wizyty na mszy zwolnić może uczestnictwo w wieczornej liturgii dzień wcześniej.