Czy jedna z końcówek banana jest szkodliwa? Wielu decyduje się odkroić ją przed jedzeniem
Czarna końcówka banana jest owiana wieloma mitami. Praktycznie za każdym razem, kiedy obieramy owoc, staramy się ją od razu oddzielić od reszty miąższu. Często słyszymy, że jest szkodliwa. Prawda jest jednak zupełnie inna.
Popularne mity na temat czarnej końcówki banana
O ile nikt nie zaprzecza, że banany to bardzo zdrowa przekąska, bogata w witaminy, magnez, cynk, czy fosfor, o tyle czarna końcówka banana jest owiana mitami, przez które większość ludzi podchodzi do tych owoców z niesmakiem, a nawet grozą.
Według niektórych w tej części owocu chowają się pająki albo są składane ich jaja. Inne kompletnie niepoparte faktami teorie mówią, że każda czarna końcówka ma w sobie pierwotniaki Gardia lamblia. Podobno mają też tam odkładać się pestycydy.
Jaka jest prawda?
W praktyce obie końcówki banana są całkowicie niegroźne. Czarna to miejsce, z którego z kwiatu wyrósł owoc — najstarsza jego część. Żyjące na plantacjach bananów pająki nie składają jednak jaj w kwiatach ani owocach.
Gdy jednak chodzi o pasożyty lamblie i pestycydy to faktycznie czasem można je znaleźć na bananie. Jednak tu winowajcą nie jest czarna końcówka, a niemyta skóra. Dlatego też tak ważne jest mycie owoców przed ich konsumpcją.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Ratownicy ku przestrodze pokazali "puzelki" z zeszłorocznego sylwestra. Lepiej pomyśleć dwa razy
Amerykanin spróbował polskich potraw. "Prawie zwymiotowałem"
Na zakupy tylko z listą. "Mam sposób na oszczędzanie mojej babci. To ma sens"
źródło: wp.pl