Jan Lityński zginął ratując psa Żródło: Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Byliśmy na grobie Jana Lityńskiego, mamy zdjęcia

27 Kwiecień 2021 Irmina JachIrmina Jach

Jan Lityński, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL-u i doradca byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, zginął 21 lutego nieopodal Pułtuska. Polityk wszedł na taflę zamarzniętej Narwi, by ratować ukochanego psa. Niestety, utonął po tym, jak zarwał się pod nim lód. Ciało 75-letniego bohatera odnaleziono po tygodniu.

Jan Lityński spoczął na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w Alei Zasłużonych. Jego pogrzeb odbył się 10 marca bieżącego roku. Wcześniej w Kościele Środowisk Twórczych na placu Teatralnym odprawione zostało nabożeństwo, w którym uczestniczyli jego bliscy i przyjaciele.

Jan Lityński zginął ratując psa

Ciało Jana Lityńskiego spoczywa w prostym, ale niezwykle pięknym grobie w Alei Zasłużonych. Rodzina zrezygnowała z okazałego pomnika na rzecz naturalnej murawy, która pokrywa całą mogiłę. Na minimalizm postawiono także w kwestii doboru ozdób.

Na nagrobku polityka stoi zaledwie jedna doniczka z biało-fioletowymi bratkami. Tuż obok leży pojedyncza, czerwona róża. Grób jest niezwykle zadbany i czysty. Rezygnacja z przesytu sprawiła, że prezentuje się naprawdę elegancko i przypomina nekropolie w stylu amerykańskim.

U stóp grobu stoi kilka zniczy w stonowanych kolorach i kolejna doniczka z kwiatami. Wokół panuje porządek i harmonia. Miejsce, w którym spoczął działacz opozycyjny z czasów PRL-u jest malownicze, otaczają go iglaste krzewy, drzewa i rozległy trawnik.

W kieleckim szpitalu zmarł jordański sportowiec Rashed Al SwaisatW kieleckim szpitalu zmarł jordański sportowiec Rashed Al SwaisatCzytaj dalej

Kluczowe miejsce na mogile zajmuje niezwykle wzruszające zdjęcie Jana Lityńskiego. Polityk pozował do niego z psem, dla którego poświęcił swoje życie. Ten niewielki akcent sprawia, że odwiedzający Cmentarz Powązkowski nie mogą powstrzymać łez wzruszenia.

To samo zdjęcie stało tuż obok trumny podczas pogrzebu polityka. Wówczas zostało wyeksponowane na tle ogromnego serca stworzonego przez florystę z różnokolorowych kwiatów, tuż za plecami czuwającego przy ciele funkcjonariusza straży miejskiej.

Jan Lityński został pożegnany przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, Andrzeja Seweryna, Adama Michnika, Karola Sipowicza, Seweryna Blumsztajna, Władysława Frasyniuka i żonę, Elżbietę Bogucką.

Podczas ceremonii zagrano utwory Rolling Stones, Bułata Okudżawy, Karela Kryla, Maanamu i the Beatles. Nie jest tajemnicą, że polityk był ogromnym fanem muzyki rockowej.

Grób Jana Lityńskiego

Grób Jana Lityńskiego

Grób Jana Lityńskiego

Źródło zdjęć: Irmina Jach/Goniec.pl

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Materiały własne

Następny artykuł