Goniec.pl
Iberion materiały własne

Iberion materiały własne

Brytyjska scena muzyczna w żałobie. Nie żyje Gary Brooker

23 Lutego 2022

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

19 lutego 2022 roku odszedł Gary Brooker, znany brytyjski muzyk i założyciel oraz pianista grupy Procol Harum, znanej z wielkiego hitu pt. "Whiter Shade Of Pale". O śmierci 76-letniego artysty poinformowali za pomocą mediów społecznościowych przyjaciele z zespołu.

- Ze smutkiem informujemy o śmierci Gary'ego Brookera. Głos Gary'ego i jego gra na pianinie były legendarne i on zostawia po sobie spuściznę, która przetrwa pokolenia. Będzie go brakowało wszystkim, którzy go znali - przekazano w oficjalnym komunikacie na Facebooku.

atak rakietowy na ukrainie

Atak rakietowy na Ukrainie. Zniszczono budynki cywilne, jest nagranie

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Gary Brooker

Gary Brooker przyszedł na świat 29 maja 1945 roku w Hackney. W 1967 roku razem z Keithem Reidem, który później odpowiadał za teksty piosenek, stworzył grupę Procol Harum, która szybko stała się jedną z najbardziej znanych brytyjskich formacji grających rocka progresywnego.

Wielkim przebojem zespołu stał się utwór pt. "Whiter Shade Of Pale". Piosenka jest trzecim najlepiej sprzedającym się singlem lat 60., którego wyprzedziły jedynie takie hity, jak "Hey Jude" grupy The Beatles oraz "Satisfaction" zespołu The Rolling Stones.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideoGrupa miała na swoim koncie jeszcze kilka innych przebojów, takich jak "Conquistador", "Shine on Brightly", "A Salty Dog", "Whisky Train", "Grand Hotel" czy "Pandora's Box". W ostatnim składzie zespołu, oprócz Brookera, występowali także: gitarzysta Geoff Whitehorn, basista Matt Pegg, perkusista Geoff Dunn oraz grający na organach Hammonda Josh Phillips.

Gary Brooker przegrał walkę z nowotworem

W 2003 roku Gary Brooker za swoje dokonania na polu muzycznym i zasługi dla kultury otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. Muzyk przez wiele lat zmagał się z chorobą nowotworową, z którą ostatecznie przegrał walkę w minioną sobotę. Jego śmierć była wielkim ciosem nie tylko dla bliskich i przyjaciół z branży muzycznej, ale również fanów, których grupa Procol Harum ma na całym świecie.

- Byłem zrozpaczony, gdy dowiedziałem się o tym, miałem szczęście widzieć go kilka razy na żywo. Był wielkim darem dla muzyki, tak niesamowitym talentem i zawsze tak zabawnym i naprawdę miłym facetem - skomentował doniesienia o śmierci Brookera jeden z fanów.

- To smutny dzień dla muzyki, Gary był geniuszem, jego muzyka na zawsze pozostanie w naszym sercu i głowie - dodał kolejny.

/fot. PIOTR LISZKIEWICZ/East News

Niebywałe, jak wygląda grób Marka Perepeczki 16 lat po śmierci. Ciężko powstrzymać łzy

63-letni Marek Perepeczko odszedł nagle w nocy z 16 na 17 listopada 2005 roku. Przyczyną zgonu aktora był rozległy zawał serca, a niespodziewana śmierć niezapomnianego "Janosika" wstrząsnęła zarówno bliskimi artysty, jak i jego fanami oraz kolegami i koleżankami po fachu. Gwiazdor został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Wdowa po aktorze, Agnieszka Fitkau-Perepeczko, poprosiła o mowę pożegnalną aktora Stefana Friedmanna. – Agnieszka prosiła mnie, żebym powiedział coś lekkiego. To niełatwe. Niech mu ziemia lekką będzie – mówił przyjaciel nad grobem Marka Perepeczko. Wśród żałobników na pogrzebie Marka Perepeczki dostrzec można było wiele znanych twarzy. Na cmentarzu gwiazdora żegnali m.in. Teresa Lipowska, Daniel Olbrychski oraz Zbigniew Wodecki. Po latach odwiedziliśmy grób aktora na warszawskim cmentarzu, niezwykle wzruszający widok. /fot. PIOTR LISZKIEWICZ/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Vincent Królikowski jest już na świecie. Urodził się syn Antka Królikowskiego i Joanny Opozdy

  • Wnuczka Witolda Paszta bardzo tęskni za dziadkiem. Codziennie prosi tatę o jedną rzecz

  • Ewa Szykulska w żałobie po śmierci męża. Opublikowała wzruszające pożegnanie

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Goniec.pl

Monika MajkoAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: monika.majko@goniec.pl

Podobne artykuły

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Marta Podbioł przeszła metamorfozę. Pochwaliła się efektami

Gwiazdy

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Marta Podbioł przeszła metamorfozę. Pochwaliła się efektami

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/John Pannell

Gwiazdy

Książę George pokłócił się z kolegami, ale wyszedł ze starcia obronną ręką. Wykorzystał swoje koneksje

Czytaj więcej >
Instagram/karolina_pisarek

Gwiazdy

Karolina Pisarek przeżywa bardzo trudny czas. Jej ukochany pies musiał przejść operację, ją też niedługo to czeka

Czytaj więcej >
Paweł Deląg, fot. instagram.com/paweldelag

Gwiazdy

Paweł Deląg został dziadkiem. Synowa aktora opublikowała zdjęcie ze spaceru z dzieckiem

Czytaj więcej >
Lech Wałęsa, fot. Jindřich Nosek (NoJin)/Wikimedia Commons

Gwiazdy

Lech Wałęsa przeszedł metamorfozę. Pochwalił się imponującym zarostem

Czytaj więcej >
Sara James

Gwiazdy

Sara James eksperymentuje z kolorem włosów. W swojej nowej stylizacji jest nie do poznania

Czytaj więcej >