Goniec.pl Zdrowie Polskie apteki zmagają się z brakiem niektórych leków. Ministerstwo Zdrowia zwołuje naradę
Flickr/Вести Детально/zdjęcie ilustracyjne

Polskie apteki zmagają się z brakiem niektórych leków. Ministerstwo Zdrowia zwołuje naradę

17 października 2022
Autor tekstu: Eryk Błaszak

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal "Interia.pl" jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia zaplanowało specjalną naradę w sprawie dostępności niektórych leków w aptekach. Lekarze i farmaceuci zwracają uwagę na realne braki wśród wybranych grup lekarstw i podnoszą kwestię udostępniania im danych z Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, co pozwoliłoby na odpowiednio wczesną reakcję z ich strony. Z kolei Główny Inspektorat Farmaceutyczny powołuje się na przepisy, mówiące, iż dane zawarte w systemie nie podlegają udostępnieniu.

Ministerstwo Zdrowia zwołuje naradę ds. braku leków

- Resort przekazał nam, że jest otwarty na propozycję Naczelnej Izby Aptekarskiej, by utworzyć wspólną platformę wymiany informacji między farmaceutami a lekarzami o tym, jakich leków aktualnie nie ma - przekazał w rozmowie z "Interią" rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej, który dodał, iż wspólna narada ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zapewnia, iż stale monitoruje sytuację na rynku medykamentów w Polsce i przedkłada regularne raporty, umożliwiające podjęcie Ministerstwu Zdrowia odpowiednich działań w przypadku zaistnienia problemu z dostępnością lekarstw.

- GIF wskazuje na najbardziej niepokojące trendy i przypadki produktów leczniczych, które może dotknąć problem z dostępnością, aby możliwe było wdrożenie przez Ministerstwo Zdrowia stosownych procedur i trybów postępowania służących zapobieżeniu sytuacjom krytycznym - przekazała rzeczniczka GIF Edyta Janczewska-Zreda.

Lekarze i farmaceuci

- Oczywiście, staramy się stosować dostępne zamienniki, ale nie zawsze jest to możliwe. Powiem szczerze, to jest przerażające. Trudno jest leczyć pacjenta, gdy w aptece nie ma podstawowych leków - mówił w rozmowie z "Interią" lekarz Paweł Doczekalski.

Nieufnie do zapewnień GIF podchodzą z kolei przedstawiciele środowiska farmaceutycznego, którzy zwracają uwagę na nieefektywne mechanizmy systemowe.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie, Marian Witkowski podniósł kwestię Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi , który jego zdaniem mógłby przynieść wiele korzyści farmaceutom, a przez to i pacjentom, gdyby tylko zawarte w nim informacje zostały udostępnione. Miałoby to się bowiem przyczynić do odpowiedniej reakcji na podstawie łańcucha obrotu produktem leczniczym i ewentualne zabezpieczenie dostępu do danej substancji czynnej będącej w składzie leku.

- Główny Inspektor Farmaceutyczny nie chce lub nie potrafi udostępnić nam danych i informacji, jakie mogłyby być podstawą do wczesnego reagowania na potencjalne braki leków - mówił "Interii" prezes Marian Witkowski. Komentując te słowa rzeczniczka GIF powołała się na zapisy ustawowe uniemożliwiające podanie informacji zawartych we wspomnianym systemie.

- Dane zawarte w ZSMOPL nie podlegają udostępnianiu na zasadach określonych w ustawie o dostępie do informacji publicznej na podstawie art. 5 o systemie informacji w ochronie zdrowia - przekazała Edyta Janczewska-Zreda, zapewniając, iż GIF składa w resorcie cotygodniowe raporty, obejmujące m.in zapisy z ZSMOPL.

Lista brakujących leki

W odpowiedzi na zapytanie dziennikarzy "Interii", GIF przesłał grupę lekarstw, których dostępność była w ostatnim czasie zgłaszana najliczniej:

  • Są to leki przeciwcukrzycowe, w tym semaglutyd i niektóre insuliny;

  • Antybiotyki - amoksycylina , amoksycylina i kwas klawulanowy ;

  • Glikokortykosteroidy wziewne i donosowe - budezonid i mometazon ;

  • Heparyna drobnocząsteczkowa (tzw. zastrzyk przeciwzakrzepowy);

  • Niektóre leki trombolityczne (stosowane do rozpuszczania zakrzepów wewnątrznaczyniowych);

  • Niektóre leki przeciwkrwotoczne ;

  • Niektóre krople oczne stosowane w farmakoterapii jaskry;

  • Produkty lecznicze stosowane w hormonalnej terapii zastępczej.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wydarzenia.interia.pl

Obserwuj nas w
autor
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport