Goniec.pl
Świeczki

pixabay/Arcaion, Henryk Niestrój

Andrzejki. Poznaj najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

30 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Andrzejkowa noc od zawsze przepełniona jest wróżbami, przesądami i innymi ludowymi zwyczajami. Niektóre z nich są relikwią przeszłości, jednak większość przetrwała do dziś. W imieniny Andrzeja można poznać miłość życia oraz swoją przyszłość. Jak to zrobić? Oto najpopularniejsze wróżby na Andrzejki.

Andrzejki - czym są?

Andrzejkowe przepowiednie były i wciąż są skierowane głównie do panien marzących o zamążpójściu. Większość wróżb dotyczy tego, by młode dziewczęta dowiedziały się z kiedy, gdzie i – przede wszystkim – z kim znajdą się na ślubnym kobiercu.

ślub trumna

Pan młody dotarł na własny ślub w trumnie. Goście nie wiedzieli co się dzieje

CZYTAJ DALEJ

Mamy jednak XXI wiek i każde proroctwo podlega wolność interpretacji. Wystarczy bujna wyobraźnia, a wywróżyć sobie można niemal wszystko. Kultywujmy jednak wieloletnie tradycje i przypomnijmy sobie, jakie czynności wykonać, by poznać swoje przeznaczenie.

Andrzejki. Wosk, jabłka, buty i inne czary

Tę sztandarową andrzejkową wróżbę zna każdy. Polega na tym, by przelać roztopiony wosk przez dziurkę od dużego klucza prosto do miski z zimną wodą. Wówczas wytworzy się pewien kształt z zastygłej masy, który możemy traktować, spoglądając z góry, lub ustawić go tak, by rzucał cień na ścianę. Interpretacja dowolna, chociaż kiedyś panny wpatrywały się weń, by zobaczyć swojego oblubieńca. Teraz nie musi to być wybranek, a coś zupełnie innego, np. nowy samochód lub symbol dolara.

Kolejną z popularnych, a nieco mniej skomplikowanych przepowiedni jest ustawianie butów od ściany w stronę drzwi. Właściciel tego, który jako pierwszy zawita pod próg, będzie cieszyć się największą pomyślnością w miłości w nadchodzącym roku. Kiedyś oznaczało to pierwszeństwo w zawarciu małżeństwa.

Wystarczy także kilka jabłek, by dobrze się bawić. I mowa nie o majeniu wina, a cudownych atrybutach skórki tego owocu. Wróżba polega na tym, by postarać się wyciąć z jabłka jak najdłuższą obierkę. Potem należy rzucić ją za siebie przez lewe ramię, a następnie sprawdzić, w jaki kształt się ułożyła. Powinna przypominać pierwszą literę drugiej połówki, którą się pozna w nadchodzącym roku.

Jest także zabawa, w której krótko i zwięźle można dowiedzieć się o swoim przyszłym posłannictwie. Niewiasty wrzucały niegdyś do worka obrączkę, różaniec i listek. Wskutek losowania ta, która – jak łatwo się domyślić – wyciągnęła obrączkę, czekała na rychły ślub, różaniec oznaczał pójście w stan zakonny, listek zaś spędzenie życia w pojedynkę.

Andrzejki. Zabawy z karteczkami

Podczas gorączki andrzejkowej nocy należy mieć przy sobie także karteczki, jednak nie tylko po to, by rozdawać swój numer telefonu. Karteczki, niekoniecznie kolorowe, przydadzą się do wizjonerstwa.

Można zapisać na nich imiona adoratorów lub zalotnic, wziąć wszystkie do ręki i rzucić za siebie, robiąc to od lewej strony, czyli od serca. Imię osoby zapisanej na kartce, która spadła najbliżej, to imię miłości. Kawałki papieru z zapisanymi imionami można także położyć za poduszkę, a rano wyjąć losowo jeden z nich. Imię, które się na nim znajdzie, jest szczególnie pisane osobie losujacej.

Karteczki tworzą kolejne, niespożyte możliwości. Można zapisać na nich swoje skryte marzenia, a potem wszystkie wrzucić do miski napełnionej wodą. Ta, która najdłużej będzie utrzymywać się na powierzchni, wygrywa. A razem z nią spisane nań marzenie. To takie proste!

Aby poznać imię fatyganta lub oblubienicy, można wyciąć z arkuszu papieru serduszka. Na jednej stronie wypisać imiona, a potem "na ślepo" przekuć papier igłą. Tym sposobem trafi się idealnie w imię przyszłego partnera.

Jakie jeszcze znacie wróżby na Andrzejki?

Przystojni piłkarze

Najprzystojniejsi na mundialu w Katarze 2022. Na sam widok robi się gorąco

Katar 2022 to nie tylko widowisko spotowe, ale także gratka dla pań, które mogą zachwycać się biegającymi po boisku przystojniakami. Niektórzy z nich naprawdę robią wrażenie. Dla ułatwienia, wytypowaliśmy najciekawszą trzynastkę. Kto znajdzie się na waszych listach?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Lucyna Grobicka przez 19 lat była gwiazdą TVP. Nagle zniknęła z ekranów, a słuch po niej zaginął

  • Boże Narodzenie 2022. Przerwa świąteczna od szkoły. Kiedy się zaczyna i jak długo potrwa?

  • Ojciec aż zemdlał podczas porodu. Nie spodziewał się, ile dzieci urodzi jego żona

Tagi:

Kacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

Widzisz chmurę, czy rybę? Test osobowości. Fot. Tiktok @mia_yilin

Lifestyle

Jako pierwsze zobaczyłeś chmurę czy rybę? Odpowiedź ujawnia ukryte cechy charakteru

Czytaj więcej >
Za pięć sztuk pomidorów zapłaciła 40 złotych. Pokazała paragon. Fot. Tiktok @irlikkk

Lifestyle

Kupiła w Biedronce pięć pomidorów. Kosztowały krocie

Czytaj więcej >
Zdołasz dostrzec psa w 6 sekund? Potrafią to tylko najlepsi. Fot. dailymail.co.uk

Lifestyle

Znajdziesz psa w mniej niż 6 sekund? Tylko najbardziej spostrzegawczy sobie poradzą

Czytaj więcej >
Pixabay.com Werner Weisser

Lifestyle

Jakie są różnice między cebulą żółtą, czerwoną i szalotką? Każda ma inne zastosowanie

Czytaj więcej >
Brytyjka postanowiła zrobić eksperyment ze swoim mężem (Twitter/Lily Potkin)

Lifestyle

Chciała dać nauczkę mężowi i przestała sprzątać. w domu. Nie uwierzyła, co się stało

Czytaj więcej >
Facebook/Lasy Państwowe

Lifestyle

Leśnicy pokazali niepokojące zdjęcie. Zrobili je w polskim lesie

Czytaj więcej >