Goniec.pl Fakty Amsterdamska parafia zrywa relacje z Moskwą. Powodem wojna w Ukrainie
EVGENIA NOVOZHENINA/AFP/East News

Amsterdamska parafia zrywa relacje z Moskwą. Powodem wojna w Ukrainie

15 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Amsterdamska cerkiew prawosławna ogłosiła rozłam z Moskwą. Powodem działania Kościoła w kwestii wojny w Ukrainie. Duchowni poprosili o przyłączenie do największego wroga moskiewskiego Kościoła prawosławnego. Do diecezji w Hadze wpłynęła już prośba o przyznanie "kanonicznego zwolnienia". To pierwsza taka sytuacja w zachodnim Kościele.

W mediach społecznościowych pojawiło się jednoznaczne oświadczenie parafii św. Mikołaja z Miry w Amsterdamie . Cerkiew po słowach Cyryla i działaniach wspierających wojnę w Ukrainie postanowiła zrezygnować z patriarchatu moskiewskiego .

- Duchowni jednogłośnie ogłosili, że nie mogą już dłużej funkcjonować w ramach patriarchatu moskiewskiego i zapewniać naszym wiernym duchowo bezpiecznego środowiska - czytamy w specjalnym wpisie amsterdamskiej cerkwi.

Wojna w Ukrainie: cerkiew z Amsterdamu odcina się od Moskwy

Duchowni z prawosławnej parafii św. Mikołaja z Miry nie podjęli decyzji o porzuceniu moskiewskiego patriarchatu sami. Wcześniej konsultowali taką możliwość ze swoimi wiernymi. Ci jednoznacznie poparli ich plany. Ogłoszenie rozłamu to pierwszy tego typu przypadek od wybuchu wojny w Ukrainie .

Nie są to jednak tylko i wyłącznie słowa, gdyż rozpoczęła się już procedura niezbędna do zmiany siedziby zwierzchnika religijnego . Prawosławna parafia z Amsterdamu oficjalnie zwróciła się do arcybiskupa Elizeusza , który w Księstwie Niderlandów jest zwierzchnikiem R osyjskiego Kościoła Prawosławnego , z wnioskiem o "zwolnienie kanoniczne" .

Jednocześnie na biurko metropolity Atenagorasa trafiło pismo z prośbą o przyjęcie do diecezji. Jest to zwierzchnik Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola w Belgii, Luksemburgu i Holandii . Warto zaznaczyć, że patriarchat konstantynopolski jest największym konkurentem moskiewskiej cerkwi .

Ze względów bezpieczeństwa zawieszono odprawianie liturgii

Nie tylko w związku z wypowiedzeniem zwierzchnictwa Moskw y w amsterdamskiej cerkwi prawosławnej, aż do 26 marca nie odbędą się żadne liturgie . Wtedy dopiero odbędzie się Walne Zebranie Parafialne.

Decyzja o zawieszeniu odprawiania nabożeństw nie jest bezpodstawna. - Wynika to nie tylko z troski o bezpieczeństwo, ale także ze względów duszpasterskich: w tej niezwykle napiętej sytuacji praktycznie niemożliwe byłoby osiągnięcie modlitewnej atmosfery, o którą zabiegamy podczas nabożeństw - podaje parafii św. Mikołaja z Miry w oficjalnym stanowisku.

Prawosławna parafia już wcześniej starała się okazać sprzeciw

W Amsterdamie w parafii św. Mikołaja z Miry wierni wielokrotnie słyszeli k rytyczne wobec działań Władimira Putina , wojny w Ukrainie, stanowiska Rosji, jak i samego patriarchy Cyryla opinie.

Doszło do sytuacji, gdzie diakon prawosławnej parafii w Królestwie Niderlandów ogłosił, że z powodu postawy patriarchy Cyryla jego imię nie będzie przez niego dłużej wymieniane w czasie nabożeństwa. Miało to przynieść ze sobą stanowczą reakcję hierarchów Kościoła prawosławnego.

Polska Agencja Prasowa, powołując się na relację "Nederlands Dagblad" wskazała, że pod drzwi parafii z Amsterdamu podjechało auto na dyplomatycznych rejestracjach należących do Rosji. W środku znajdował się arcybiskup Elizjusz , którzy domagał się tego, by diakon zmienił zdanie i patriarcha Cyryl był wymieniany w czasie liturgii. Padła również niepokojąca uwaga sugerująca "wielkie zainteresowanie" działaniami prawosławnej parafii ze strony rosyjskiego MSZ .

Polityczna wizyta arcybiskupa Elizjusza miała postawić przysłowiową kropkę nad "i" . Wizyta odbyła się w zeszłym tygodniu, a już we wtorek świat obiegła informacja, iż duchowni amsterdamskiej parafii " podjęli ten bardzo trudny krok (zerwanie z moskiewskim patriarchatem - przyp. red.) z ciężkim sercem ".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: interia.pl, wp.pl, goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport