Agustin Egurrola nadał córce niezwykłe imię. "Narusza art. 50 ustawy"
Agustin Egurrola nadał swojej córce wyjątkowe imię, dzięki któremu z pewnością będzie wyróżniać się spośród rówieśników. Czy jednak jest ono poprawne z językowego punktu widzenia? Rada Języka Polskiego nie pozostawia wątpliwości.
Agustin Egurrola podbija TVP
Agustin Egurrola to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci show-biznesu, zwłaszcza w kwestii tańca. Występował w wielu popularnych programach telewizyjnych, a przez lata pełnił nawet funkcję jurora “Mam talent!”.
Ostatecznie, gwiazdor przeniósł się do Telewizji Polskiej, czym wywołał niemałe kontrowersje w środowisku. Wielu oburzało się, że w czasach, gdy państwowe medium zdaje się stronić od wartości, jakimi kierowało się przed laty, celebryta nie powinien się z nim wiązać.
Agustin Egurrola dołączył do ekipy “You Can Dance”, a jego dawne lata w TVN-ie zdają się być tylko odległym wspomnieniem. Nie zmienia to faktu, że wielu fanów wciąż liczy na jego powrót do prywatnych mediów.
Krzysztof Jackowski ujawnił nową wizję. Mówi o jednym regionie Polski, padły złowieszcze słowaCórka Agustina Egurroli
Agustin Egurrola był niegdyś związany z Niną Tyrką, a owocem ich relacji jest córka. Rodzice wybrali dla niej wyjątkowe imię, które z pewnością wyróżnia ją spośród rówieśników i budzi podziw.
Carmen, bo tak właśnie się nazywa, skończy w tym roku 15 lat. Czy jednak jej imię jest w pełni poprawne z punktu widzenia Rady Języka Polskiego? By się o tym przekonać, warto zajrzeć do wytycznych na stronie internetowej instytucji.
- Imię Carmen narusza art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (DzU 1986 nr 36 poz. 180). [...] W polszczyźnie rzeczowniki żeńskie mają końcówkę -a, a zatem i imiona żeńskie powinny być zakończone w ten sposób. Ta zasada jest ujęta w "Zaleceniach dla urzędów stanu cywilnego dotyczących nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej - możemy przeczytać na stronie internetowej RJP.
Karmen - ok. Ale Carmen?
- Są jednak utrwalone w tradycji kulturalnej lub literackiej imiona kobiece zakończone na spółgłoskę, lub samogłoskę inną niż -a, które - wbrew ogólnej zasadzie - można nadawać dziewczynkom, np. Beatrycze, Noemi, Karmen, Rut (natomiast nie można ich nadawać chłopcom) - przeczytać można na stronie Rady Języka Polskiego.
Zwracając jednak uwagę na to, że imię córki Agustina Egurroli jakoś “przeszło” w biurokratycznym urzędniczym zgiełku wydaje się, że do odważnych świat należy. Carmen to z pewnością unikatowe i bardzo ładne imię.
Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca.
Źródło: parenting.pl