Goniec.pl Społeczeństwo ZUS ma zamiar ukrócić zasiłek macierzyński. Świadczenia nie otrzymasz tak łatwo
Marek BAZAK/East News

ZUS ma zamiar ukrócić zasiłek macierzyński. Świadczenia nie otrzymasz tak łatwo

20 lipca 2021
Autor tekstu: Kasper Starużyk

ZUS szykuje się do zmian w zasiłkach macierzyńskich. O świadczenie ma być teraz o wiele trudniej.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie zmiany planuje ZUS

  • jak ma wyglądać nowy system przyznawania zasiłków macierzyńskich

Jedną z najważniejszych zmian w zasiłkach macierzyńskich ma być wprowadzenie tzw. okresu wyczekiwania, informuje money.pl. Będzie to wymagało przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 30 dni, aby móc wystąpić o zasiłek. Wtedy taka osoba może liczyć na 1 tys. zł brutto.

Zmieni się sporo również w przypadku zasiłku chorobowego. Obecnie przepisy skonstruowane są tak, że zasiłek chorobowy przysługuje jeszcze zwolnionej osobie przez 6 miesięcy po utracie pracy. Okres ten ma się radykalnie skrócić, bo do jednego miesiąca.

Paweł Żebrowski rzecznik ZUS w rozmowie z "Faktem" poinformował, że przepisy mają zmienić się po to, aby uprościć procedury.

Automatyzacja przyznawania zasiłków macierzyńskich ma prawdopodobnie na celu nie tylko odciążenie przedsiębiorców, ale również walkę z licznymi nadużyciami i wyłudzeniami zasiłków.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport