Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Wirus RSV. Jak rozpoznać zakażenie?
Irmina Jach
Irmina Jach 30.12.2022 19:44

Wirus RSV. Jak rozpoznać zakażenie?

RSV
Freepik/stefamerpik

Polacy w ostatnich dniach zmagają się zakażeniami grypą, koronawirusem i wirusem RSV. Z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że ten ostatni najczęściej infekuje dzieci. Jak rozpoznać jego objawy?

W ostatnich dniach w Polsce odnotowano ogromną ilość zakażeń grypą, koronawirusem i wirusem RSV. Do szpitali i przychodni trafiają również pacjenci z kombinacjami dwóch lub trzech infekcji. Eksperci alarmują, że szczyt zachorowań może dopiero nastąpić.

Wirus RSV - objawy. Kto przechodzi zakażenie najgorzej?

Wirus RSV, który jest dla wielu Polaków największą zagadką, infekuje sezonowo - głównie w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Szczyt zachorowań w Polsce przypada na przełom stycznia i lutego. Patogen rozprzestrzenia się bardzo szybko.

- Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z nosicielem wirusa, który podczas kaszlu lub kochania wprowadza patogen do otoczenia. Cząsteczki są następnie przyswajane przez błony śluzowe osób znajdujących się w pobliżu osoby zakażonej. Co ważne, RSV może przeżyć nawet 25 minut na zanieczyszczonej skórze - na przykład na dłoniach, przez co łatwo rozprzestrzenia się jeszcze szybciej - pisze Wirtualna Polska.

WP alarmuje, że "wirus RSV jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób dorosłych, obciążonych chorobami współistniejącymi". U zdrowych osób przebieg zakażenia jest stosunkowo łagodny i przypomina grypę. Jakie objawy wywołuje?

Zakażenie wirusem RSV daje symptomy takie jak: katar, obrzęk śluzówek nosowych, ból gardła, kaszel, ból głowy, gorączka i ogólne osłabienie. Dodatkowo w przebiegu infekcji mogą pojawić się: zapalenie spojówek, wysoka gorączka i dreszcze, ból w klatce piersiowej, zapalenie gardła, odwodnienie, sinica, zwiększona częstotliwość oddechu i kaszel produktywny. W niektórych przypadkach zakażenie RSV nie wywołuje objawów.

- Wirus jest groźny przede wszystkim dla małych dzieci i osób starszych powyżej 65 lat. W ciężkim stanie pacjenci wymagają tlenoterapii czy nawet respiratora - mówił w programie "Newsroom" portalu Wirtualna Polska dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych. Według szacunków, większość dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia przechodzi infekcję wywołaną wirusem RSV.

Zakażenie RSV - leczenie. Ile trwa choroba?

- Leczenie infekcji wywołanej przez wirus RSV najczęściej ogranicza się do łagodzenia jej przebiegu oraz przyjmowania właściwej ilości płynów i kontrolowania temperatury ciała. W ciężkich przypadkach niezbędna może jednak okazać się hospitalizacja, a nawet tlenoterapia lub użycie respiratora - alarmuje WP. Objawów nie można lekceważyć.

Przypomnijmy, że w związku z wysoką liczbą zakażeń, Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało nowelizację przepisów i wprowadzenie bezpłatnych testów na grypę, COVID-19 oraz RSV. Taka możliwość ma być dostępna na początku stycznia.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi:
Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów