Goniec.pl Finanse Ważny obowiązek dla właścicieli posesji. Brak tych dokumentów grozi drakońską karą
Fot. Pixabay

Ważny obowiązek dla właścicieli posesji. Brak tych dokumentów grozi drakońską karą

25 lutego 2025
Autor tekstu: Bartosz Nawrocki

Posiadając własną posesję typu działka rekreacyjna, dom itd. wiąże się z szeregiem zobowiązań. Chodzi m. in. o dostarczanie ciepła, wody, energii czy odprowadzanie odpadów. Skupmy się na tej ostatniej kwestii, ponieważ wielu właścicieli posesji może nie zdawać sobie sprawy, jak brak konkretnych dokumentów może doprowadzić do nałożenia bolesnej kary finansowej. Przeczytaj ten artykuł uważnie, by uniknąć nieprzyjemności w przyszłości.

Ważny obowiązek właścicieli posesji. Muszą o tym wiedzieć

Właściciele posesji muszą zapewnić, zazwyczaj na własną rękę, wszelkie podstawowe środki pozwalające na funkcjonowanie w tym miejscu. Należy doprowadzić wodę, energię, zapewnić ciepło, a także zadbać o odprowadzanie zanieczyszczeń czy wywóz odpadów. Niedopilnowanie któregokolwiek z tych obligatoryjnych zobowiązań grozi bolesnymi karami, nakładanymi na właścicieli. Bowiem co jakiś czas odbywają się kontrole, mające na celu sprawdzenie, czy właściciel dopilnował wszystkiego, co związane z jego posesją.

Jednym z elementów każdej posiadłości znajdującej się daleko od miasta jest szambo . Podlega ono okresowej kontroli. Jej podstawowym etapem jest sprawdzenie, czy właściciel nieruchomości spełnia formalne wymagania związane z wywozem nieczystości. W tym celu urzędnicy sprawdzają, czy istnieje ważna umowa z firmą posiadającą odpowiednie zezwolenia na opróżnianie szamba lub obsługę przydomowej oczyszczalni ścieków. Takowy obowiązek wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Niezbędne jest także okazanie rachunków lub faktur potwierdzających regularne korzystanie z nich. Warto pamiętać, że częstotliwość używania tych usług powinna odpowiadać ilości zużywanej wody i liczbie mieszkańców danej posesji.

Donald Tusk aż drapie się po głowie, sondaż nie zostawił złudzeń. Polacy ocenili pracę rządu

Właściciele posesji narażeni są na dotkliwe kary

Inspekcja dotycząca szamba nie kończy się jednak na sprawdzeniu dokumentów. Kontrolerzy w większości przypadków dokonują również oględzin samego zbiornika. Właściciel posesji nie może zabronić takiej osobie wstępu na jego teren, ponieważ ma do tego prawo. Wszystko po to, by ocenić stan techniczny szamba, a w razie wątpliwości sprawdzić jego szczelność, używając przystosowanego do tego sprzętu.

Kontrole odbywają się o dowolnej porze. W razie potrzeby urzędnicy mają możliwość skorzystania z pomocy rzeczoznawców. Z kolei właściciel nieruchomości nie może odmówić wstępu na posesję ani utrudniać inspekcji, pod groźbą dodatkowej kary finansowej. W skrajnych przypadkach kontrolerzy mogą wezwać służby porządkowe, aby umożliwić urzędnikowi dokonanie inspekcji.

Obowiązek przeprowadzenia czynności kontrolnych wynika z nowelizacji ustawy wodno-kanalizacyjnej. Weszła ona w życie w lipcu 2022 roku i zobowiązała gminy do regularnej weryfikacji gospodarowania ściekami na ich terenie. To również nakłada na właścicieli posesji dodatkowy obowiązek. Ci muszą pamiętać, że jeśli ich nieruchomość znajduje się w zasięgu sieci kanalizacyjnej, muszą się do niej podłączyć. W przeciwnym wypadku, jeżeli tego nie zrobią, narażają się na kary.

Przy kontroli szamba wiele osób musi pamiętać o jednej, istotnej rzeczy. Brak konkretnych dokumentów grozi dotkliwą karą. O czym więc mowa?

ZOBACZ: Tragedia na polskiej trasie. Ciężarówka zderzyła się z osobówką, nie żyje kierowca

Co muszą zrobić właściciele posesji, by uniknąć kary?

Szczególnie ważne przy przeprowadzaniu kontroli przez urzędnika jest posiadanie odpowiednej dokumentacji pozwalającej na legalny wywóz ścieków . Jak się okazuje, największym zaskoczenie, dla właścicieli nieruchomości podczas kontroli szamba jest konieczność okazania faktur VAT, rachunków lub potwierdzeń przelewów za regularne opróżnianie zbiornika. Wiele osób nie pamięta o tym, by takie dokumenty przechowywać. Wynika to z przeświadczenia, że sama umowa z firmą odprowadzającą odpady wystarczy do tego, by potwierdzić legalne usuwanie zanieczyszczeń.

Nic bardziej mylnego . Urzędnicy skrupulatnie analizują historię płatności za wywóz szamba. W przypadku braku wystarczającej liczby dowodów na legalność wykonywania tej usługi może wywołać ono podejrzenia u kontrolera. Jeśli rachunki nie pokrywają się z rzeczywistym zużyciem wody i liczbą mieszkańców, urzędnicy uznają, że nieczystości usuwane są niezgodnie z prawem. Ponadto analizowane są rachunki z kilku miesięcy, a nawet lat, przez co warto trzymać nawet te starsze dokumenty, np. w jakiejś teczce.

Nikt przecież nie chce płacić wielkich kwot pieniędzy jako grzywny za brak udowodnienia legalności odprowadzenia szamba. A jaka grozi kara za brak umowy z licencjonowaną firmą oraz rachunków i faktur potwierdzających regularny wywóz nieczystości? Mowa o mandacie w wysokości od 500 złotych do nawet 5000 złotych. Wyższa kwota może zostać nałożona w przypadku postępowania sądowego.

Takie podejście do kontroli szamba służy wykryciu przypadków nielegalnego pozbywania się nieczystości. Korzystanie z usług firm bez odpowiednich zezwoleń lub wylewanie ścieków do gruntu jest poważnym naruszeniem przepisów środowiskowych. Jeśli gmina zauważy te nielegalne praktyki, ma prawo nałożyć na właściciela nieruchomości obowiązek pokrycia szkód wywołanych przez nielegalny wywóz nieczystości. W skrajnych przypadkach sprawa może trafić do sądu.

Wielu seniorów aż podskoczy z radości, chodzi o emerytury. Będą pilnować swoich kont, zacznie się już w piątek
Obserwuj nas w
autor
Bartosz Nawrocki

Redaktor portalu Goniec Sport. Jestem studentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ciągnie mnie do sportu, a zwłaszcza do piłki nożnej. Mimo że to sport, w którym 22 osoby biegają za jedną piłką, to i tak pałam wielkim zainteresowaniem do tej "bieganiny".

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport