W którą stronę idzie koń? Film podzielił internautów. To, co widzisz, wiele o tobie mówi
Złudzenia optyczne są błędnymi interpretacjami widzianego przez nas obrazu. Tego typu łamigłówki są niezwykle fascynujące i zdarza się, że to co na nich zobaczymy, może wiele powiedzieć o tym, jak funkcjonuje nasz mózg.
Viralowy filmik ze spacerującym koniem jest hitem sieci
Ostatnio sieć obiega viralowy filmik ze spacerującym koniem. Co najbardziej fascynujące to fakt, iż nie wszyscy widzą na nim to samo. Niektórzy dostrzegają na nim konia idącego do przodu, a inni są przekonani, że zwierzę idzie do tyłu. Jak jest faktycznie?
Oto wspomniany wyżej filmik. W którą stronę idzie koń?
Otóż odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna . Twórca tej iluzji optycznej zapewnia, że jeśli widzimy, że zwierzę przemieszcza się do przodu, to dominuje u nas lewa półkula mózgu. Gdy natomiast dostrzegamy, że koń idzie to tyłu, prawa.
Zgodnie ze znanym założeniem u człowieka dominuje prawa bądź lewa półkula. Lewa ma odpowiadać za analityczny i metodyczny sposób myślenia, prawa zaś za kreatywność i zdolności artystyczne.
Hipoteza dotycząca prawej i lewej półkuli
Lewa półkula mózgu jest bardziej werbalna, analityczna i uporządkowana niż prawa. Czasami nazywana jest mózgiem cyfrowym – napisano w poście.
Lewą półkulę łączy się z logiką, matematyką, faktami, myśleniem liniowym czy sekwencjonowaniem.
Prawa półkula mózgu jest bardziej wizualna i intuicyjna. Czasami nazywana jest mózgiem analogowym. Ma bardziej kreatywny i mniej zorganizowany sposób myślenia – czytamy w poście.
Prawą półkulę łączy się z wyobraźnią, sztuką, intuicją, sygnałami niewerbalnymi, myśleniem holistycznym.
Iluzje optyczne traktuj jako dobrą zabawę
Pamiętajmy, że tego typu zagadki należy traktować jako zabawę i rozrywkę. Bowiem naukowcy z dziedziny psychologii wielokrotnie obalali już teorię dominującej półkuli. Jest ona uznawana za jeden z najczęściej rozpowszechnianych mitów psychologicznych . Nauka nie dostarcza żadnych jednoznacznych dowodów na poparcie prawdziwości tej hipotezy.