Goniec.pl Zdrowie Rzecznik MZ: nie będzie obowiązkowych szczepień dla dwóch grup zawodowych
Piotr Molecki/East News

Rzecznik MZ: nie będzie obowiązkowych szczepień dla dwóch grup zawodowych

8 lutego 2022
Autor tekstu: Maria Glinka

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał na antenie Radia Plus, że zapowiedź obowiązkowych szczepień dla dwóch grup zawodowych jest na razie nieaktualna. Resort podjął decyzję, że od 1 marca szczepienia nie będą obligatoryjne dla nauczycieli i służb mundurowych. Jednak niewykluczone, że tego typu zasady zostaną wdrożone w późniejszym terminie.

Rzecznik MZ nie ujawnił najnowszych danych covidowych w trakcie rozmowy. O 10:30 na Twitterze resortu pojawił się nowy raport, z którego wynika, że w ciągu doby odnotowano 35 960 nowych przypadków koronawirusa. Walkę z COVID-19 przegrało 286 osób.

Obowiązkowe szczepienia tylko dla medyków. Zmiana planów

Wojciech Andrusiewicz przekazał, że od 1 marca szczepienia przeciwko koronawirusowi nie będą obowiązkowe dla służb mundurowych i nauczycieli. Jednak zastrzegł, że nie oznacza to całkowitego porzucenia tego pomysłu. - Ale nie jest tak, że jej [decyzji - przyp. red.] nie będzie w ogóle - tłumaczył.

Rzecznik resortu zdrowia wskazywał także na powody zmiany strategii działania. Na antenie Radia Plus przekonywał, że do 1 marca jest zbyt mało czasu, aby nauczyciele i osoby zatrudnione w służbach mundurowych zdążyły się zaszczepić.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W tym kontekście wspomniał, że od początku marca obowiązek szczepienia będzie egzekwowany od medyków. - Więc, co logiczne, tego nie da się przeprowadzić w tak krótkim okresie czasu w stosunku do innych grup zawodowych - oznajmił.

Obowiązkowe szczepienia dla medyków. O dalszych losach zdecyduje dyrektor

Wojciech Andrusiewicz przypomniał, że medyków już obowiązują obligatoryjne szczepienia przeciwko żółtaczce. - Bez tych szczepień żaden lekarz w tym kraju ani pielęgniarka, nie zostanie dopuszczona do pacjenta - tłumaczył.

W przypadku koronawirusa ma być podobnie, ponieważ priorytetem jest bezpieczeństwo nie tylko pacjentów, lecz także lekarzy. - Nie można dopuścić kogoś, kto nie jest osobą bezpieczną dla pacjentów - przekonywał.

Rzecznik MZ przypomniał, że ostateczną decyzję w sprawie konsekwencji w stosunku do niezaszczepionych medyków będzie podejmował dyrektor placówki. W grę wchodzi m.in. przesunięcie do pracy w dziale administracyjnym.

Zapowiedzi częściowo spełnione. Inne kraje wdrażają bardziej rygorystyczne zasady

Deklaracje w sprawie wprowadzenia obowiązkowych szczepień pojawiły się po raz pierwszy pod koniec 2021 r. w związku z pojawieniem się nowego wariantu koroanwirusa - Omikronu. - Chcemy od 1 marca wprowadzić obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski na początku grudnia.

Podobne, choć dużo bardziej surowe restrykcje, wprowadzają inne państwa europejskie. Dla przykładu we Włoszech obowiązkowe szczepienia obejmują wszystkich obywateli powyżej 50. roku życia

Z kolei w Grecji preparat przeciwko koronawirusowi muszą przyjąć osoby powyżej 60. roku życia. Każdy, kto nie zastosuje się do nowych przepisów zapłaci karę rzędu 100 euro.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport