Goniec.pl Fakty Rząd przyjął projekt ustawy. Zablokuje import rosyjskiego węgla i zamrozi majątki
Wikimedia Commons/Kremlin.ru, CC BY 4.0, Twitter/Kancelaria Premiera

Rząd przyjął projekt ustawy. Zablokuje import rosyjskiego węgla i zamrozi majątki

29 marca 2022
Autor tekstu: Maria Glinka

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który blokuje import węgla z Rosji. Poza tym rząd zamraża rosyjskich majątków i wycofuje zgodę na polsko-rosyjską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji. - Nie możemy dłużej czekać na decyzje Unii Europejskiej - oznajmił przedstawiciel rządu.

O najnowszych działaniach polskiego rządu w związku z wojną w Ukrainie Piotr Müller poinformował w trakcie wtorkowej konferencji prasowej. Odpowiadał też na pytania dziennikarzy o odwołanie spotkania Grupy Wyszehradzkiej , o czym pisaliśmy tutaj.

Rząd chce zablokować import rosyjskiego węgla

We wtorek 29 marca rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainie. Jednak Piotr Müller oznajmił, że rząd "poszedł o krok dalej, powołując się na klauzulę bezpieczeństwa".

- Wpisaliśmy przepisy, które blokują na poziomie krajowym import węgla z Rosji. To zostanie wpisane wprost do ustawy - oświadczył rzecznik rządu.

Piotr Müller przyznał, że rząd jest świadomy, że takie działanie "może budzić wątpliwości prawne". - Niestety, uzasadnione wątpliwości, ale nie możemy dalej czekać na reakcję Unii Europejskiej w tym zakresie - wskazał.

Poprawka dotycząca zablokowania importu rosyjskiego gazu została przedstawiona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. - Z żalem mówię, że Unia Europejska nie zdecydowała się wcześniej na te działania. Zdajemy sobie sprawę z ryzyka, niestety, również przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej [...], obawiam się tych postępowań, ale nie chcemy pozwolić, aby dalej taki import był możliwy na terenie Polski - przekonywał.

Piotr Müller tłumaczył, że polskie spółki Skarbu Państwa "są właściwie uniezależnione od importu rosyjskiego węgla", ale import prowadzą jeszcze "podmioty prywatne". - Chcielibyśmy to uniemożliwić - stwierdził. Za łamanie przepisów będą groziły kary finansowe. Służba Celna ma prowadzić kontrolę, "aby do takich zachowań nie dochodziło".

Zamrożenie majątków

Projekt ustawy przyjęty przez rząd pozwala również na mrożenie , ale nie konfiskowanie majątków podmiotów wspierających Rosję . - Zgodnie z polskimi przepisami taka konfiskata na gruncie aktualnych postanowień konstytucyjnych nie jest możliwa, ale możliwe są działania, które dotyczą mrożenia majątków, czyli niedopuszczenia do ich użytkowania, niedopuszczenia do korzystania z nich - wyjaśnił Piotr Müller.

Specjalną listę takich podmiotów ma prowadzić szef MSWiA . - Będzie miała charakter publiczny, [...] a podmioty będą wskazywać służby - zapewnił rzecznik rządu.

Jak wskazał, dzięki temu będzie można mrozić m.in. "gotówkę, czeki, przekazy pieniężne czy depozyty", a także "zasoby gospodarcze, aktywy materialne i niematerialne, ruchome i nieruchome". - Wszystkich takich rzeczy, które mogłyby wspierać działania Federacji Rosyjskiej - tłumaczył. Na podmioty, które nie wykonają decyzji o zamrożeniu majątków będzie można nałożyć karę rzędu nawet 20 mln zł.

- Jednocześnie chciałbym jeszcze raz na podkreślić - my mówimy o mrożeniu aktywów. Do konfiskaty majątków, do konfiskaty tych zasobów, które będą mrożone, niezbędna jest zmiana konstytucji - wskazał.

Nota dyplomatyczna do Rosji. Polska nie zgadza się na umowę

W trakcie konferencji prasowej Piotr Müller przekazał, że rząd przyjął także wniosek w sprawie skierowania do strony rosyjskiej noty dyplomatycznej z informacją "o wycofaniu zgody na związanie Polski umową z Rosją w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji". Umowa przyjęta w 1992 r. nie weszła w życie, ale jak zaznaczył rzecznik rządu "ze strony rosyjskiej w każdej chwili mogło dojść do finalizacji tych przepisów".

Zdaniem rządu mogłoby to stanowić "zagrożenie" . Rzecznik przyznał, że przepisy wypracowane 30 lat temu są "archaiczne i odbiegają od aktualnej praktyki traktatowej". Poza tym jego zdaniem zawarcie tej umowy wcale nie gwarantowałoby ochrony polskim przedsiębiorcom, którzy dokonują inwestycji w Rosji. Co więcej, doświadczenia z postępowań arbitrażowych, które prowadziły inne państwa, wskazują, że Rosja ich nie przestrzega.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: tvn24.pl

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport