Goniec.pl > Wiadomości > Projekt "Stop Aborcji" został odrzucony. Pod projektem ustawy legalizacji aborcji udało się zebrać ponad 86 tys. podpisów
Maja Staśko
Maja Staśko 02.12.2021 20:56

Projekt "Stop Aborcji" został odrzucony. Pod projektem ustawy legalizacji aborcji udało się zebrać ponad 86 tys. podpisów

EN 01504014 0419

Dziś Sejm odrzucił projekt zrównujący aborcję z morderstwem "Stop Aborcji". Kamila Ferenc z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny na konferencji komitetu projektu ustawodawczego "Legalna aborcja - bez kompromisów" mówiła dziś rano, że to zasługa masowych protestów z zeszłego roku: dzięki temu narracja o aborcji nie jest po stronie ludzi, którzy chcą dożywocia dla kobiet za aborcję.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości! Wczoraj i dziś, wokół projektu "Stop Aborcji", który nawet Prawo i Sprawiedliwość nazwała absurdalnym, zostało nagłośnionych sporo ważnych spraw. Oto one:

1) Na konferencji komitetu "Legalna aborcja - bez kompromisów" dowiedzieliśmy się, że pod projektem ustawy legalizacji aborcji udało się już zebrać ponad 86 tysięcy podpisów. Do wymaganych 100 tys. brakuje więc już tylko 14 tys.

2) Na wczorajszej konferencji Lewicy posłanki postulowały natychmiastowe wprowadzenie "ustawy ratunkowej" depenalizującej pomoc przy aborcji. Projekt w tej sprawie czeka na rozpatrzenie.

3) Posłanki Lewicy ogłosiły też, że od marca w sejmowej zamrażarce leży projekt zmiany definicji zgwałcenia, który może zmienić na lepsze życie wielu ofiar gwałtu. Anita Kucharska-Dziedzic zauważyła, że zamiast zajmować się projektem dożywocia dla ofiar gwałtu, które zrobiły aborcję, lepiej byłoby zająć się zmianą definicji gwałtu na taki, który pozwoliłby osobom po gwałcie na sprawiedliwy proces.

4) W trakcie wczorajszego czytania ustawy "Stop Aborcji" posłanki opowiadały o sieciach wsparcia, które pomagają osobom w dostępie do aborcji. Beata Maciejewska pokazała numer Aborcji Bez Granic, Marcelina Zawisza - akcję "Podpisuję, bo..." wokół projektu "Legalna aborcja - bez kompromisów", a Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przypomniała o istnieniu poselskiej sieci interwencyjnej. To pomysł Lewicy i Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Sieć pozwala znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji związanej z ciążą: znaleźć lepszy szpital, lepszą opiekę, zapewnić dostęp do prawniczki. Posłowie mogą także przeprowadzać interwencje poselskie w szpitalach, które odmawiają przeprowadzenia legalnej aborcji.

4) Aborcyjny Dream Team ogłosił, że w ciągu ostatniego roku pomógł 34 tys. ludzi w dostępie do aborcji - mimo zakazu. Osób, które pomagają w aborcjach, jest coraz więcej.

5) Od zeszłego roku Aborcja Bez Granic zebrała ponad 1 650 000 zł ze zbiórki na pomaganie. Wciąż można je wspomóc TUTAJ.

Pomoc w dostępie do aborcji można znaleźć tutaj:

ABORCJA BEZ GRANIC + 48 22 29 22 597 (08:00-20:00) [email protected] http://www.maszwybor.net

JEŚLI CZUJESZ, ŻE TWOJE ZDROWIE LUB ŻYCIE W CIĄŻY JEST ZAGROŻONE, SKONTAKTUJ SIĘ Z FEDERACJĄ NA RZECZ KOBIET I PLANOWANIA RODZINY: 663 107 939 | 501 694 202

Tagi: