Goniec.pl Wiadomości Polski Ład wypędzi przedsiębiorców? Bułgaria przyjmie ich z otwartymi ramionami
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polski Ład wypędzi przedsiębiorców? Bułgaria przyjmie ich z otwartymi ramionami

10 sierpnia 2021
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Gdy politycy PiS ogłaszali założenia Polskiego Ładu, rozdzwoniły się telefony czeskich kancelarii prawnych. Polscy przedsiębiorcy przerażeni wizją większej ilości składek i podatków zaczęli myśleć o przenoszeniu działalności do Czech. Jako swojego rodzaju raj podatkowy wyłoniła się teraz także Bułgaria.

Ogłoszenie przez rząd Polskiego Ładu wystraszyło polskich przedsiębiorców. Nie ma co ukrywać, że to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały sprawić się w roli Atlasa utrzymującego na swoich barkach ciężar polskiej gospodarki z dużą ilością dodatkowych świadczeń.

Szalę goryczy przedsiębiorców myślących o wyprowadzeniu swoich biznesów spod polskiej jurysdykcji podatkowej przelała wizja wielkiej podwyżki składki zdrowotnej, która ma być w wysokości takiej, jak te pracowników. Zważając na to, że zobowiązania finansowe osób prowadzących firmy wobec państwa powodują już teraz olbrzymi klin między wynagrodzeniem brutto i netto dla pracownika, wizja miesięcznych zobowiązań większa o 1 tys. zł, jest realnym zagrożeniem dla funkcjonowania biznesu.

Bułgaria rajem dla przedsiębiorców?

Money.pl powtarzając za "Faktem" pisze o znacznie mniejszej biurokracji w Bułgarii niż w Polsce. Przedsiębiorca planujący przeniesienie działalności do Bułgarii musi liczyć się ze spisaniem protokołu założycielskiego w języku bułgarskim. Dobrą perspektywą jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (ODD). Taka spółka musi mieć co najmniej jednego wspólnika, ale nie musi on być obywatelem Bułgarii, ani nawet mieszkać na terenie kraju.

Minimalny kapitał wymagany do założenia firmy, to symboliczne 1 euro. Tak jak znalezienie 1 euro nie powinno stanowić szczególnego problemu, to więcej formalności już czeka nas przy założeniu konta w banku działającym na terenie Bułgarii, bo tam trzeba wpłacić kapitał zakładowy.

Zachęcające mogą być też podatki. Bułgarski CIT jest na poziomie 10 proc., jednym z najniższych w UE. Podatek dochodowy wygląda porównywalnie do CIT. Podatek od dystrybucji realizacji zysków dla obywateli Unii Europejskiej (czyli także dla Polaków) plasuje się na poziomie 5 proc. Podatek VAT, w zależności od rodzaju produktów i usług może wynieść 20 proc., 9 proc. albo 0.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport