Goniec.pl
Pola Raksa

Czterej Pancerni i Pies/ YouTube

Pola Raksa: kochała się w niej cała Polska. Co robi dziś legendarna aktorka?

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Pola Raksa uważana jest za fenomen polskiej kinematografii. Piękna aktorka uznana została przez krytyków za jedną z najbardziej obiecujących gwiazd kina. Ku zaskoczeniu wszystkich widzów porzuciła swoją karierę będąc u szczytu sławy. Czym s

Pola Raksa, czyli Apolonia Raksa urodziła się 80 lat temu! Gwiazda rozkwitała na ekranach polskich kin i telewizorów, a przełom w jej karierze przyniosła rola w serialu Czterej pancerni i pies (kadr z serialu na zdjęciu głównym). Zagrała tam Marusię. Okazuje się jednak, że serialowe określenie tak mocno przylgnęło do Raksy, że ta miała dość. Aktorka porzuciła karierę będąc u samego szczytu sławy. Sprawdzamy, jak potoczyły się jej losy i czym zajmuje się dziś.

Pola Raksa: wschodząca gwiazda

Pola Raksa prócz kariery aktorskiej zajmowała się między innymi projektowaniem ubrań. Aktorka w swoim życiu uczuciowym nie miała łatwo. Najpierw przeżyła bardzo bolesne rozstanie z reżyserem Andrzejem Kostenką, a później musiała leczyć serce po romansie z Bogusławem Lindą. Postanowiła, że nigdy więcej nie wyjdzie za mąż. Kobieta wyprowadziła się z Warszawy, wiedzie spokojne życie w niewielkim mieście. Unika wywiadów i mediów.

Pola Raksa zdaniem wielu osób jest ideałem II połowy XX-wieku, zwłaszcza przełomu lat 60. i 70. Niestety, jej niebywała uroda stała się również jej prawdziwym przekleństwem. Gwiazda była tak urodziwa, że w epoce seksizmu i patriarchatu, który dominował w PRL-u, jej dokonania zawodowe, jako aktorki bledły, a wszyscy zwracali uwagę na jej wygląd.

Raksa urodziła się w niewielkim miasteczku Lida (obecnie w Białorusi), w 1941. Po wojnie, wraz z rodzicami przeniosła się na tzw. Ziemie Odzyskane - początkowo do Wrocławia, a następnie do Jeleniej Góry. Do stolicy Dolnego Śląska Pola wróciła na studia, gdzie zdecydowała się wybrać filologię polską. Jak donoszą media, Raksa nigdy nie marzyła o karierze aktorskiej. Została wypatrzona przypadkiem przez fotografa, gdy jadła w barze mlecznym. Została zaangażowana do pracy przy produkcji Szatana z siódmej klasy. Ten kinowy hit zapewnił Raksie ogromne zainteresowanie i kolejne role.

Pola Raksa otrzymywała kolejne role i angaże. Polacy mogli ją zobaczyć między innymi w produkcji Andrzeja Wajdy, Popioły. Kobieta dostała także propozycję zagrania w Czterech pancernych i psie, jednak początkowo odrzuciła te rolę, ponieważ obawiała się, że widzowie nie będą przychylni wizerunkowi radzieckiej wolontariuszki, Marusi. Stało się wprost przeciwnie. Na nieszczęście Raksy.

Pola Raksa przytłoczona

- Żaden aktor nie godzi się chętnie na takie ograniczenie emploi. Mnie takie ograniczenie spotkało już w początkach pracy zawodowej. Po moich pierwszych filmach uznano, że powinnam grać wyłącznie postacie dziewcząt pięknych, prostych, o łagodnym sercu, a więc typ ról, które określa się mianem „pierwsza naiwna”. Tak zaszufladkowany aktor zaczyna wzdychać do ról czarnych charakterów - mówiła w mediach aktorka.

Wyłamania się ze schematu Pola Raksa postanowiła poszukać w łódzkim Teatrze Powszechnym. Nie zabawiła tam jednak zbyt długo, ponieważ wkrótce okazało się, że jest w ciąży. W 1967 roku przyszedł na świat jej syn. Wtedy zniknęła z życia publicznego na dłużej, aby móc w pełni poświęcić się rodzinie. Później powróciła, aby zacząć grać w warszawskim Teatrze Współczesnym, a także wystąpić w kilku produkcjach.

Ostatnią z nich był film Uprowadzenie Agaty z 1993 roku. Po występie w produkcji Pola Raksa postanowiła pożegnać się z aktorstwem. Później w jednym z wywiadów wyznała, że powodem decyzji był wielki zawód, którego doznała. Oczekiwała bowiem bardzo na jakąś rolę, której finalnie nie dostała.

- Dziś wiem, jak ważne jest znalezienie czegoś, co pasjonuje, niesie satysfakcję i radość. Ale gdybym dostała propozycję, która mogłaby zainteresować mnie jako aktorkę, to natychmiast znalazłabym się przed kamerą - powiedziała aktorka

Nowe życie

Po zakończeniu kariery aktorskiej Pola Raksa oddała się swojej innej pasji, którą jest moda i projektowanie ubrań. Jej kostiumy zostały nawet wykorzystane w recitalu Ewy Błaszczyk w Teatrze Studio w 1999 roku. Miała jednak już dość życia na świeczniku i przebywania w blasku fleszy. Przeniosła się do Kałuszyna na Mazowszu. Mieszka w domu z pięknym ogrodem i nie udziela się publicznie. Sąsiedzi mówią, że stała się bardzo cichą osobą. Jest też dla nich bardzo miła. W jednym z ostatnich wywiadów, których udzieliła, wypowiedziała słowa bardzo znamienne dla swojego nowego życia i podjętych decyzji. 

- W życiu wygrywają ci, którzy potrafią zachować dystans do siebie. Nie traktują siebie zbyt poważnie - stwierdziła Raksa

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

  • Przerażające odkrycie w domku letniskowym, ponad 200 martwych zwierząt

  • Będą nowe obostrzenia na Wielkanoc? Lekarz wskazuje, że święta należy odwołać

  • Michał Żebrowski na niecodziennym zdjęciu. Żona pokazała go w intymnej sytuacji

Źródło: Plejada

Podobne artykuły

Grób Andrzeja Strzeleckiego

Gwiazdy

Zakończono remont grobu Andrzeja Strzeleckiego. Mamy zdjęcia

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Internauci skrytykowali zdjęcie Katarzyny Cichopek. Twierdzą, że promuje "patodeweloperkę"

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Agnieszka Gozdyra boi się o swoje bezpieczeństwo. Otrzymała groźbę, sprawa zgłoszona policji

Czytaj więcej >
Jolanta Kwaśniewska

Gwiazdy

Jolanta Kwaśniewska jest zachwycona teściami swojej córki. „Dla nich wartości rodzinne są najważniejsze”

Czytaj więcej >
Magda Gessler

Gwiazdy

Dziennikarze Wirtualnej Polski są rozczarowani restauracją po rewolucjach Magdy Gessler

Czytaj więcej >
Klan

Gwiazdy

Twórcy „Klanu” po 24 latach zmieniają czołówkę serialu. Widzowie nie usłyszą już Ryszarda Rynkowskiego

Czytaj więcej >