Goniec.pl Wiadomości Podwyżka cen gazu w 2022 roku. Prezes PGNiG potwierdził doniesienia
Pixabay.com PhotoMIX-Company

Podwyżka cen gazu w 2022 roku. Prezes PGNiG potwierdził doniesienia

5 października 2021
Autor tekstu: Monika Majko

Polacy muszą przygotować się na podwyżki, ponieważ ceny gazu pójdą w górę już w 2022 roku. Prezes PGNiG Paweł Majewski nie ukrywał w czasie swojego wystąpienia na Kongresie 590, że „kolejna podwyżka taryfy na gaz jest nieunikniona”. Wszystko z powodu galopującej inflacji oraz wyjątkowo niskich stanów magazynowych gazu w Europie.

O manipulację i windowanie cen gazu na europejskich giełdach podejrzewany jest rosyjski Gazprom. Polska domaga się w tej sprawie interwencji Komisji Europejskiej, bowiem stany magazynowe gazu w Europie są obecnie najniższe od 11 lat, co zauważalnie podnosi jego cenę.

Ceny gazu pójdą w górę

Jak tłumaczył w rozmowie z redakcją radiozet.pl Bogusz Julian Kasowski, inwestor i autor serwisu Surowcowe.info , obecnie Europa i Azja „prześcigają się w kupowaniu dostępnych na rynku ładunków skroplonego gazu ziemnego (LNG)”.

Rosyjski Gazprom, prawdopodobnie chcąc wymusić szybsze podjęcie decyzji o zatwierdzeniu gazociągu Nord Stream 2 przez niemieckie urzędy, chwilowo ograniczył dostarczanie surowca tylko do zakontraktowanej ilości, co oznacza ograniczenie dostaw z tego kraju o ponad 75 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Braki gazu w magazynach oznaczają zwyżkę cen, co nie ominie również Polski, która zużywa używa 20 mld m3 gazu rocznie. Podwyżki wprost zapowiedział w czasie trwania Kongresu 590 prezes PGNiG Paweł Majewski. Stawki wzrosną już w 2022 roku.

- Wyższe rachunki za gaz to tylko początek negatywnych skutków finansowych, jakie przyniosą podwyżki cen tego surowca - skomentował Piotr Arak z PIE, cytowany przez Radio Zet.

Podwyżkę cen gazu odczuje wiele sektorów gospodarki

Wzrost cen surowca będzie miał wpływ na wiele sektorów gospodarki, w tym m.in. przemysł chemiczny i produkcję nawozów. Według ekspertów szansą na wyjście z kryzysu gazowego mogłoby być zmniejszenie jego zużycia w Europie, choć to rozwiązanie wymagałoby ogromnej solidarności społecznej i woli politycznej.

Okazuje się jednak, że nawet obniżenie termostatów o jeden stopień w sezonie grzewczym mogłoby znacznie przyśpieszyć odbudowę zapasów gazu, a co za tym idzie, zmniejszyć cenę surowca. Paweł Majewski zapewnił jednak w rozmowie z dziennikarzami, że obecnie magazyny gazu w naszym kraju są wypełnione niemal w 100 proc.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: Radio Zet

Obserwuj nas w
autor
Monika Majko

Wydawca portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport