Dramat w polskim mieście. Strażacy zastępują pracowników karetek
Do staruszka uskarżającego się na problemy zdrowotne wysłano wóz strażacki . Funkcjonariusze przez ponad godzinę prowadzili reanimację, czekając na przyjazd karetki pogotowia. 80-latek doczekał się przyjazdu ratowników, ale wkrótce zmarł.
Pandemia koronawirusa zbiera śmiertelne żniwo
Do pacjentów - zamiast ambulansów - wysyłane są jednostki ratownicze straży pożarnej lub śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego . Strażacy robią wszystko, by zapewnić pacjentom bezpieczeństwo.
Powodem takiej sytuacji jest fakt, że liczba zgłoszeń rośnie, a czas oczekiwania do przyjęcia do szpitala znacznie się wydłuża . Zdarza się, że karetki pogotowia muszą jeździć do placówek znacznie oddalonych od miejsca wezwania, szukając wolnych miejsc. Konieczna jest także regularna dezynfekcja pojazdów.
W Małopolsce obecnie wolne jest 669 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Liczba ta wzrosła po tym, jak kolejne szpitale w regionie dostały dyspozycje o zamianie części oddziałów na zakaźne. Niestety, znacznie gorzej wygląda kwestia sprzętu.
Poważnym problem staje się dostępność respiratorów . W całym regionie wolnych jest zaledwie 20 maszyn wspomagających oddychanie. Urządzeń nie ma już nawet w Krakowie. Pacjenci nierzadko transportowani są do placówek w Chrzanowie czy Dąbrowie Tarnowskiej.
Od jutra baza łóżek covidowych ma zostać poszerzona. Miejsc przybędzie za sprawą doposażenia Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof w stolicy województwa. Od piątku zacznie działać także szpital tymczasowy w halach EXPO Kraków.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 14 396 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem . Zmarło 372 chorych na COVID-19. Województwo małopolskie plasuje się na czwartej pozycji pod względem ilości przypadków. Wykryto tam 1044 nowych przypadków.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl
-
Maryla Rodowicz chciałaby zostać babcią. Artystka opowiada o macierzyństwie i swoich doświadczeniach
Źródło: RMF24