Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Nad Wielkopolską uformowały się mammatusy, niezwykle rzadkie zjawisko
Klaudia Bochenek
Klaudia Bochenek 14.07.2021 21:59

Nad Wielkopolską uformowały się mammatusy, niezwykle rzadkie zjawisko

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
facebook.com Kataklizmy w Polsce i na świecie / Przemysław Niedźwiecki

Dziś po raz kolejny mieszkańcy m.in. województwa śląskiego odczuli dotkliwe skutki nagłych zmian pogodowych. W innych częściach kraju było nieco spokojniej, np. w województwie wielkopolskim, nad które niestety również nadciągają opady. Mieszkańcy Poznania zaobserwowali niesamowite zjawisko - na niebie pojawiły się mammatusy.

Mammatusy pojawiły się głównie w województwie wielkopolskim, a szczątkowo m.in. na Śląsku. Wyjątkowe chmury są bardzo rzadkim zjawiskiem - pojawiają się przy okazji gwałtownych burz.

Na niebie pojawiły się mammatusy

Na facebookowym profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie pojawiło się zdjęcie nadesłane przez czytelnika. Przemysław Niedźwiedzki zaobserwował nad Poznaniem niesamowite zjawisko - mammatusy.

Charakterystyczne chmury podświetlone przez zachodzące słońce dały niesamowity efekt. Wiele osób wzięło telefony w dłoń i uwieczniało piękne zjawisko. Chmury pojawiły się nie tylko nad Poznaniem.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Miłośnicy profilu zaczęli nadsyłać dziesiątki zdjęć ze swoich okolic. Mammatusy zaobserwowano również w Obornikach Wielkopolskich, Ząbkowicach Śląskich czy w Swarzędzu.

Jednak to nad Poznaniem chmury dały niesamowity efekt. Z kolei mieszkańcy Dolnego Śląska wysyłali zdjęcia kompletnie pomarańczowego nieba.

Czym są mammatusy?

Mammatusy, czyli chmury przypominające na pierwszy rzut oka bąbelki, mogliśmy obserwować również pod koniec czerwca. Zjawisko dość rzadko pojawia się na niebie, dlatego wiele osób jest ciekawych, jak ono powstaje.

Mammatusy najczęściej pojawiają się przy okazji dość gwałtownych burz. Tych dziś w Polsce nie brakowało. Nazwa chmur pochodzi z języka łacińskiego - oznacza nic innego niż wymiona.

- [...] najprawdopodobniej, tak wiele teorii mówi, powstają w momencie, kiedy na ciepłe powietrze, w te niższe warstwy stratosfery nasuwa się chłód. Nad chmurami ten chłód wchodzi i wtedy tworzą się takie jakby krople. My to widzimy jako takie bąbelki, a naprawdę to jest oczywiście woda w bardzo drobnych cząsteczkach, która się później skraca - tłumaczyła Maja Popielarska na antenie TVN24 w czasie, kiedy mammatusy nagle pojawiły się prawie w całym kraju.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook, Gazeta

Tagi: Pogoda