Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wyłoniono finałową 20-stkę słów. Dlaczego łymen reluje z sigmą i kto pytał?
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 16.11.2022 14:42

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wyłoniono finałową 20-stkę słów. Dlaczego łymen reluje z sigmą i kto pytał?

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wyłoniono finałową 20-stkę słów. Dlaczego łymen reluje z sigmą i kto pytał?
Photo by Sven Brandsma on Unsplash

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 już wkrótce zostanie wyłonione. Aktualnie wybór zawężono do dwudziestu wyrażeń, które obecnie stosowane są przez młodych Polaków, a już wkrótce, w wyniku głosowania, poznamy to "najbardziej młodzieżowe" spośród nich. Jakich słów używają obecni młodzi ludzie?

Młodzieżowe Słowo Roku 2022

15 listopada ogłoszona została finałowa 20-stka słów i wyrażeń, które zawalczą o tytuł tego najbardziej młodzieżowego. Na wybranych kandydatów można głosować do końca tego miesiąca. Wiele z nich przewijało się już w poprzednich edycjach, więc szanse na wygraną mają raczej niewielkie. Jak prezentuje się 20-stka najbardziej młodzieżowych wyrażeń w 2022 roku?

baza – wyraz pozytywnych emocji lub aprobaty dla kogoś/czegoś; rel – mam tak samo; betoniarz – oznacza osobę grubą tak jak betoniarka. essa – coś, co przychodzi łatwo, wyrażenie pozytywnych uczuć, radości, wyluzowanie, jest też po prostu radosnym, imprezowym okrzykiem cringe – z języka angielskiego oznacza, żenadę, wstyd; gigachad – osoba idealna, atrakcyjna fizycznie, wzbudzająca podziw, prawdziwy mężczyzna; kto pytał? – pytanie wyrażające brak zainteresowania treścią komunikatu; łymyn – żartobliwe określenie kobiet zachowujących się nieracjonalnie; naura – przekształcenie wyrażenia "na razie"; NPC – osoba nieistotna, która zachowuje się i ubiera jak inni. Porównanie do niegrywalnej postaci w grze komputerowej (non-player character), która ma być tylko tłem dla działań głównych bohaterów; odklejka – stan oderwania od rzeczywistości lub osoba, która nie wie, co się dzieje; onuca – sprzymierzeniec Rosji w wojnie z Ukrainą, osoba, która usprawiedliwia działania agresora; pokemon – osoba wyróżniająca się ekstrawaganckim wyglądem; robi wrażenie – ironiczny sposób na wyrażenie zdumienia lub podziwu; siedemnaście (hehe 17) – żartobliwa, przekorna riposta na pytanie o wiek, pewien sposób nawiązuje do granicy wieku, od której można legalnie spożywać alkohol.; sigma (sigma male) – mężczyzna silny, niezależny i nieafiszujący się swoimi sukcesami; slay – używane, gdy coś nam się podoba lub jesteśmy z czegoś zadowoleni; sus – podejrzany; twoja stara/twój stary – dezaprobująca riposta na pytanie "kto?"; UwU – emotkion oznaczający coś słodkiego, uroczego.

W finale rzucają się w oczy znane już wcześniej "twoja stara/twój stary", czyli określenia na matkę i ojca, które są ironiczną formą odpowiedzi na pytanie "kto?", które to wyrażenie już wcale takie młodzieżowe nie jest i liczy sobie kilka ładnych wiosen. Z lat ubiegłych kojarzymy też "UwU", które podobnie jak "XD", jest pewnego rodzaju emotikonem, który oznacza coś słodkiego i uroczego, ale również przesłodzonego i przesadnego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: