Minister Zdrowia podjął niespodziewaną decyzję. Zawieszono operacje i zabiegi
W poniedziałek 8 marca w późnych godzinach wieczornych Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał ważny komunikat do wszystkich podległych placówek. Centrala zaleciła ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo .
Minister Zdrowia podjął decyzję ws. operacji i zabiegów
Część pacjentów, którzy mieli umówione świadczenia, będzie musiało poczekać na swoją kolej znacznie dłużej . Narodowy Fundusz Zdrowia twierdzi, że niespodziewana decyzja jest wynikiem zaleceń wydanych przez Adama Niedzielskiego.
Co ważne, najnowsze wytyczna Ministra Zdrowia nie są twardymi zasadami - placówki nie muszą podporządkowywać się do nich bezwzględnie . Mimo to pacjenci nie kryją zaniepokojenia, szczególnie że ustalenia wyszły na jaw w późnych godzinach nocnych.
Już od 13 marca w województwie pomorskim zostanie wprowadzony lockdown. Jeśli sytuacja epidemiologiczna się nie unormuje obostrzenia, które obecnie obowiązują na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu, zostaną prawdopodobnie rozciągnięte na Mazowsze i województwo lubuskie.
Obecny tydzień - zgodnie z prognozami ekspertów - nie przyniósł przełomu w kwestii zahamowania rozwoju pandemii. Nowych przypadków wciąż przybywa, a Polacy nieuchronnie zbliżają się do krytycznego momentu trzeciej fali pandemii. Komunikat Ministerstwa Zdrowia może być więc znakiem, że problem jest większy niż podejrzewano pierwotnie .
Jak wynika z informacji, do których dotarli dziennikarze portalu Money, resort chce zabezpieczyć nie tylko dodatkowe łóżka szpitalne, ale także środki medyczne oraz personel, który w razie potrzeby mógłby nieść pomoc osobom chorym na COVID-19 .
Ruch Ministerstwa Zdrowia ma być wyprzedzającym na wypadek dalszych zakażeń, które z pewnością będą pojawiać się w najbliższych tygodniach. Zgodnie z zaleceniami szpitale mają zrezygnować między innymi z pobytów w szpitalu, których celem jest diagnostyka .
Czasowe zawieszenie ma objąć także zabiegi takie jak: korekcja kręgosłupa, zabiegów wewnątrzczaszkowych, usunięcia nerek, usunięcia jajników i jajowodów oraz zabiegów na aortach brzusznej i piersiowej . Nie jest to kompletna lista - każdy przypadek będzie rozpatrywany przez lekarzy indywidualnie. Zmiany nie będą dotyczyć pacjentów onkologicznych .
Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydowały się na podobny ruch już w październiku ubiegłego roku. Również wtedy resort zaproponował zawieszenie zabiegów planowych, co spotkało się z dużym niezadowoleniem wśród Polaków.
Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:
-
Rząd podjął decyzję ws. teleporad. Pacjent może żądać wizyty stacjonarnej
-
Lech Wałęsa przejdzie operację serca. Mogą pojawić się komplikacje
-
Syn Beaty Szydło zniknął z listy księży. Wszystko wskazuje na to, że przestał być duchownym
Źródło: Money