Goniec.pl
TVP

TVP

Marek Perepeczko przewidział własną śmierć. Umarł 10 dni po wypowiedzeniu kilku znamiennych słów

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Marek Perepeczko sławę zdobył dzięki roli w "Janosiku", która jednocześnie zahamowała jego karierę. Po wielu perypetiach i wyjeździe na drugi koniec świata, aktor staczał się w psychiczny dołek. Wiedział również dokładnie, co go zabije.

- Był samotny. Nigdy o tym nie rozmawialiśmy, ale ja to czułem. Kiedy opadła kurtyna i wybrzmiewały brawa, wsiadał do swojego małego samochodu i wracał do pustego mieszkania w Częstochowie, gdzie był skazany wyłącznie na siebie. Ta samotność była jego wyborem - mówił o Perepeczce jego przyjaciel, Marek Rębacz.

harry potter i insygnia śmierci tvn

Już dziś wieczorem "Harry Potter i Insygnia Śmierci: część 1". Gdzie i o której oglądać?

CZYTAJ DALEJ

Marek Perepeczko wiedział, w jaki sposób umrze? Czuł się bardzo źle, a jego stan się pogarszał

Marek Perepeczko nie zrobił takiej kariery, jakiej się po nim spodziewano. Zatrzymała się ona właściwie w momencie, w którym zagrał w "Janosiku" - serialu, który dał mu ogromną popularność.

Kolejne propozycje się nie pojawiały, a w latach 80. aktor zdecydował się na emigrację do Australii, gdzie miał nadzieję na zrobienie kariery. Na miejscu mieszkała jego żona, Agnieszka Fitkau-Perepeczko.

- Prowadzenie amatorskiego teatru dla Polonii nie było szczytem moich marzeń. Czułem się tam obco i nieswojo. Stawałem się artystycznym oldbojem - opowiadał w wywiadach Marek Perepeczko.

Do Polski wrócił po czterech latach - był sam i miał dużo przytłaczających go problemów. Ujście dla nich znajdował w jedzeniu. Gdy Fitkau-Perepeczko wróciła do kraju, jej mąż ważył już o 40 kg więcej niż w dniu ich rozłąki.

Perepeczko niechętnie dzielił się swoimi problemami i mimo pogarszającego się stanu jego zdrowia, nie godził się na wykonywanie badań ani wizyty u lekarzy. W 2003 roku stracił posadę dyrektora teatru w Częstochowie, co bardzo go dobiło. Celowo izolował się od ludzi.

W listopadzie 2005 roku Marek Perepeczko powiedział w jednym z wywiadów, że "ta nadwaga mnie kiedyś zabije". Przewidział w ten sposób to, co stało się zaledwie 10 dni później.

- Powiedział, że jest śpiący i jutro do mnie zadzwoni. Nie wiem dlaczego, ale rano obudziłam się o czwartej i nie mogłam dalej spać. Przeczekałam do siódmej i zadzwoniłam do Marka. Telefon nie odpowiadał... - mówiła w rozmowie z "Super Expressem" Agnieszka Fitkau-Perepeczko.

Marek Perepeczko zmarł w nocy z 16 na 17 listopada 2005 roku. Przyczyną śmierci był rozległy zawał serca. Został pochowany w niewielkim grobie na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

/fot. PIOTR LISZKIEWICZ/East News

Niebywałe, jak wygląda grób Marka Perepeczki 16 lat po śmierci. Ciężko powstrzymać łzy

63-letni Marek Perepeczko odszedł nagle w nocy z 16 na 17 listopada 2005 roku. Przyczyną zgonu aktora był rozległy zawał serca, a niespodziewana śmierć niezapomnianego "Janosika" wstrząsnęła zarówno bliskimi artysty, jak i jego fanami oraz kolegami i koleżankami po fachu. Gwiazdor został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Wdowa po aktorze, Agnieszka Fitkau-Perepeczko, poprosiła o mowę pożegnalną aktora Stefana Friedmanna. – Agnieszka prosiła mnie, żebym powiedział coś lekkiego. To niełatwe. Niech mu ziemia lekką będzie – mówił przyjaciel nad grobem Marka Perepeczko. Wśród żałobników na pogrzebie Marka Perepeczki dostrzec można było wiele znanych twarzy. Na cmentarzu gwiazdora żegnali m.in. Teresa Lipowska, Daniel Olbrychski oraz Zbigniew Wodecki. Po latach odwiedziliśmy grób aktora na warszawskim cmentarzu, niezwykle wzruszający widok. /fot. PIOTR LISZKIEWICZ/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Katarzyna Sokołowska po raz pierwszy zaprezentowała ciążowy brzuszek. "Wspaniały czas"

  • Jacek Jeschke i Hanna Żudziewicz z "Tańca z gwiazdami" spodziewają się dziecka. Właśnie ogłosili

  • Dorota Wellman urodziła, choć mogła stracić zdrowie. Opowiedziała o tym w dniu matki

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Marta Kaczyńska

Gwiazdy

Marta Kaczyńska w dzieciństwie przeżyła koszmar. Wiemy, co się stało

Czytaj więcej >
Małgorzata Rozenek straciła pracę w TVN. Fot. Kapif

Gwiazdy

Małgorzata Rozenek straciła pracę w programie TVN. Zaskakujące informacje

Czytaj więcej >
Maciej Mędrzycki z Milionerów nie żyje. Fot. kadr z programu Milionerzy, prod. TVN, wyd. 2022 r., Player

Gwiazdy

"Milionerzy". Uczestnik polskiej edycji zmarł w wieku 39 lat. W programie usłyszał pytanie o milion

Czytaj więcej >
"The Voice Senior" w okrojonym składzie. Kogo zabraknie w show? Fot. Kapif

Gwiazdy

Uczestnik "The Voice Senior" musiał zrezygnować. Rafał Brzozowski przekazał smutne wieści

Czytaj więcej >
Córka reprezentantka Francji była najpiękniejszą dziewczynką świata. Jak teraz wygląda? Fot. Facebook @thylaneblondeau

Gwiazdy

Thylane Blondeau uznano "najpiękniejszą dziewczynkę świata". Dziś ma 21 lat i zaskakuje wyglądem

Czytaj więcej >
świeca pixabay.com

Gwiazdy

Nie żyje George Ross Robertson. Był gwiazdą "Akademii Policyjnej"

Czytaj więcej >